Genfi sajtótájékoztatóján Olga Sarrado Mur, a szervezet szóvivője rámutatott arra, hogy a tavaly áprilisban kirobbant válság – beleértve a harcok során a civilek elleni támadásokat és szexuális erőszakot – még mindig változatlan erővel dúl Szudánban, és mind ott, mind pedig a szomszédos országokban azóta a világ egyik legsúlyosabb humanitárius válsága bontakozott ki.
„Szudánban szinte teljesen megsemmisült a városi középosztály; az építészek, orvosok, tanárok, ápolók, mérnökök és diákok mindenüket elvesztették” – fogalmazott, hozzátéve, hogy
naponta ezrek – zömében nők és gyerekek – hagyják el az országot, „mintha a válság csak tegnap kezdődött volna”.
Figyelmeztetett arra is, hogy a menekülők többnyire a Szudánnal szomszédos országok peremvidékein rekednek, és nagy szükségük van ivóvízre, élelmiszerre, szállásra és orvosi segítségre.
Kapcsolódó tartalom
A kelet-afrikai országban tavaly áprilisban robbant ki fegyveres konfliktus az Abdel Fattáh al-Burhán tábornok vezette hadsereg és a Mohamed Hamdan Dagalo irányítása alatt álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF), valamint az utóbbival szövetséges milíciák között.
A konfliktusban ezrek vesztették életüket. Az ENSZ adatai szerint körülbelül 25 millió ember – az ország lakosságának fele – szorul segítségre a harcok okozta éhínség miatt, és mintegy 8 millióan hagyták el otthonukat.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Háled el-Fiki)