A hiperszonikus rakéták a hangsebesség ötszörösével haladnak (5 Mach), és kiszámíthatatlan repülési útvonalakon is könnyen irányíthatóak, így alacsonyabb magasságon is képesek repülni. Egy ilyen rakéta pár perc alatt képes lenne megtenni az észak-koreai főváros, Phenjan és a dél-koreai főváros, Szöul közötti 195 kilométeres távolságot.
„Ezen fegyverrendszer katonai stratégiai értéke államunk biztonsági környezetére, illetve a néphadsereg műveleti igényeire tekintettel éppoly fontos, mint az interkontinentális ballisztikus rakétáké, és jobb, ha ellenségeink ezt észben tartják” – idézte a KCNA Kim Dzsongun észak-koreai vezetőnek a kilövés nélküli keddi teszt helyszínén tett kijelentését.
A hírügynökség közlése szerint a sikeres kísérlet nyomán Phenjan már teljes ütemtervet készített az új hiperszonikus fegyverrendszer fejlesztésének kivitelezéséről.
Kapcsolódó tartalom
Észak-Korea még január 14-én tesztkilövést hajtott végre egy szilárd üzemanyaggal működő, hiperszonikus fegyverrel ellátott, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával. A dél-koreai vezérkar szerint Phenjan mostani kísérletének célja a januárban tesztelt rendszer teljesítményének továbbfejlesztése volt.
Az Egyesült Államok elutasította Phenjan kísérletét.
„Felszólítjuk a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot, hogy tartózkodjon a további provokatív és bizonytalanságot gerjesztő cselekedetektől, és térjen vissza a diplomáciai útra” – közölte az amerikai külügyminisztérium szóvivője a Yonhap dél-koreai hírügynökséggel.
Az Egyesült Államok Dél-Koreával közösen idén már több hadgyakorlat-sorozatot szervezett az észak-koreai nukleáris fenyegetés elrettentése céljából. Phenjan a közös hadgyakorlatokat rendre provokációnak nevezte, és kijelentette, hogy déli szomszédja az amerikaiak „vazallusa”.
Kim még a 2021-es pártkongresszusán jelentette be, hogy az atommeghajtású tengeralattjárók és kémműholdak mellett a szilárd üzemanyaggal működő interkontinentális ballisztikus rakéták fejlesztésére is nagy hangsúlyt fognak fektetni. Idén januárban pedig az alkotmányba foglalták, hogy Dél-Korea az ország „legfőbb ellensége”, és a provokációk okozta lehetséges háború esetén az elsődleges cél e terület teljes leigázása lenne.