Lavrov hétfőn közölte: személyesen kívánta volna az európai uniós nagyköveteket eltanácsolni attól, hogy megpróbáljanak beavatkozni az orosz elnökválasztásba, de ők két nappal a megbeszélés előtt lemondták a találkozót. Zaharova szerdán elmondta, hogy a megbeszélésre az unió és a tagállamok diplomáciai képviseletvezetői kaptak meghívást.
Kapcsolódó tartalom
„A következtetés nyilvánvaló: nem érdekli őket egészében véve az orosz hivatalos szervekkel való kapcsolattartás. Ez nem egyedi eset, mi ezt az egészet tágabb értelemben látjuk”
– mondta a külügyi szóvivő.
„Hallottam az EU vonalán elhangzott kommentárt, miszerint ez normális diplomáciai gyakorlat. Nem, ez rendellenes diplomáciai gyakorlat, ez logikátlan, ez a nagykövetek kiküldésének elveit leromboló gyakorlat. Ez olyasvalami, ami alapvetően megkérdőjelezi ezen országok diplomáciai képviseleteinek rendeltetését. Ilyen módon került napirendre a kérdés: miben látják hát akkor ők maguk a saját jelenlétük értelmét országunkban?” – tette hozzá Zaharova.
Emlékeztetett rá, hogy
a NATO-országok képviselői ugyanakkor kollektíven tüntetésekre és bírósági tárgyalásokra jártak, valamint orosz diákokkal kommunikálnak, hogy megpróbálják befolyásolni a nézeteiket.
„Mindig fel akartam tenni nekik egy kérdést: ha a nyugati nagykövetek olyan ügyben mennek el a bíróságra, amelyben a mi országunk állampolgárai érintettek, és ha a bíróságok az Oroszországi Föderáció területén találhatók, akkor ennek megfelelően bűnrészesnek kell minősíteni őket. Hogyan lehet egy másik ország állampolgárát a bíróságon támogatni, ha nem arról van szó, hogy ezek a külföldiek is részesei sorsának? És ez amúgy abszolút normává vált” – hangsúlyozta Zaharova.
„Választ várunk tehát (a nagykövetektől) arra a kérdésre, hogy akkor mit is csinálnak az országunkban, miben látják a feladatukat, és hogyan fogják felépíteni a munkájukat”
– nyilatkozta a szóvivő.
A távozó Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkárral kapcsolatban Zaharova azt mondta, hogy jellemző eset az övé, amikor egy tehetséges, Oroszországot jól ismerő, művelt ember nem megfelelő módon élt a tudásával és képességeivel, tönkretéve a Moszkvával fennálló kapcsolatokat. Hozzátette, hogy Nuland nem egyedül felelős az orosz-amerikai kapcsolatok megromlásáért, de valahogy ő az arca mindannak, ami most Ukrajna körül zajlik.
Zaharova arra is figyelmeztetett, hogy
az amerikai atomfegyverek megjelenése Észak-Európában nem erősíteni, hanem gyengíti fogyja az ezeket az eszközöket befogadó országok biztonságát.
„Nem kell katonai stratégának lenni ahhoz, hogy megértsük: az ilyen (nukleáris) objektumok közvetlen fenyegetés forrását jelentik majd, és természetesen elkerülhetetlenül felkerülnek a legitim célpontok listájára, amelyet az országunk és a NATO közötti közvetlen katonai összecsapás forgatókönyve határoz meg. És tisztában vagyunk azzal, hogy az Egyesült Államok és szatellitjei pontosan ezt szándékoznak kikényszeríteni” – hangoztatta.
Kiemelt kép: Az orosz külügyminisztérium épülete Moszkvában 2023. május 2-án. (Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov)