Az orosz haderő először vetette be a ZM22 Cirkon (NATO-kód: SS-N-33) hiperszonikus rakétát – derül ki az ukrajnai háborúban használt fegyvereket és azok pusztítását elemző kutatóintézet vezetőjének Telegram-bejegyzéséből. Olekszandr Ruvin, az intézet vezetője azt írta:
először azonosították az újfajta orosz hiperszonikus rakéta darabjait a február 7-én több ukrán nagyváros, köztük Kijev, Harkiv, Dnyipro és Nyikolajiv ellen végrehajtott rakétatámadások vizsgálatai után.
A Kreml egyelőre nem kommentálta a bejelentést.
#Russian frigate Admiral Gorshkov test fires 3M22 Tsirkon anti-ship #hypersonic cruise #missile (#NATO name SS-N-33) in White Sea. Claimed to have range of 1,000km & speed of up to Mach 9 pic.twitter.com/X10tLgRDvc
— Radioactive Friends (@RadioactiveFrnd) July 19, 2021
A 9–10 méter hosszúságú Cirkon föld-levegő rakéta hatótávolsága 1000 kilométer, a hangsebesség kilencszeresével képes száguldani, és akár 300 kilogrammos robbanófejjel lehet felszerelni. Miután a Cirkon 9 mach sebességgel repül, radarokkal történő észlelése különösen nehéz.
„Egy tengeri romboló radarja, elektromos érzékelői egy alacsony röppályán haladó rakétát csak 12–14 tengeri mérföldes távolságból észlelnének, vagyis a hajó legénységének csak mintegy 15 másodperce marad a reagálásra”
– idézi Sidharth Kaushalt, a brit Royal United Services Institute katonai szakértőjét a német N-TV hírportálja.
Kapcsolódó tartalom
A Cirkon rakéták hadihajóról vagy tengeralattjáróról is indíthatók, és akár nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők. Katonai elemzők szerint Oroszországban kifejezetten hiperszonikus rakéták indítására alkalmas szárazföldi indítóállások is vannak.
Valamivel lassabb, de pontosabb, mint a Kinzsal
Az orosz hadiipar büszkesége a Kinzsal (magyarul: Tőr) hiperszonikus rakéta, amelyet először 2023. március közepén vetett be az orosz légierő a délnyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszk közelében. Az ukrán védelmi parancsnokság először tavaly május 6-án számolt be egy Kinzsal rakéta kilövéséről: állításuk szerint egy Kijev felé tartó rakétát semmisítettek meg amerikai Patriot rakétavédelmi rendszer segítségével.
A Kinzsal hatótávolsága 2000 kilométer (ami a Cirkonénak a kétszerese), repülési sebessége pedig 10 mach, de a Cirkon jóval nagyobb pontossággal navigálható a célpont felé, vélik a katonai szakértők.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt képen: Cirkon ZM22 nyomkövető rakéta kilövése a Gorskov Admirális orosz hadihajóról 2021. júliusában (kép forrása: Orosz Védelmi Minisztérium/Twitter/X)