Frank-Walter Steinmeier német elnökkel folytatott megbeszélése után nyilatkozva Nikosz Hrisztodulidesz elmondta: Ciprus más uniós tagállamokkal együttműködve igyekszik elérni, hogy az EU-n belül megkezdődjék a tárgyalás erről a kérdésről annak érdekében, hogy enyhítsék a legtöbb menekültet és bevándorlót fogadó, földközi-tengeri országokra nehezedő nyomást.
Hozzátette: tudatában van egyes uniós országoknak a kérdéssel kapcsolatos érzékenységének, de az EU-nak állást kell foglalnia arról, hogy Szíria egyes területei elég biztonságosak-e a külföldre távozók visszaküldéséhez.
„Nem hiszem, hogy megoldás lenne, ha nem vitatjuk meg a Szírián belül kialakult helyzetet” – fogalmazott Nikosz Hrisztodulidesz.
Tavaly az előző évinél 37 százalékkal kevesebb (10 990) bevándorló érkezett ugyan Ciprusra, de hivatalos adatok szerint a Szíriából és Libanonból hajóval érkező migránsok száma 355 százalékkal megnőtt: 4259-en érkeztek a tavalyelőtti 937-hez képest.
Konsztantinosz Joannu belügyminiszter nemrégiben közölte, hogy a tengeren mostanában Ciprusra érkezők túlnyomó többsége szíriai, akiket szíriai és libanoni embercsempészbandák utaztatnak be az országba, ezért a ciprusi hatóságok különleges rendőri egységet hoztak létre a járőrözéshez. Joannu hozzátette, hogy tavaly a menedékkérelmek száma 46 százalékkal csökkent, a kitoloncolások és önkéntes hazatérések száma pedig 66 százalékkal nőtt.
Hrisztodulidesz hétfőn köszönetet mondott Steinmeiernek, a Ciprusra látogató első német államfőnek, amiért országa önként átvállal ezer menedékkérőt Ciprustól.