Különleges látványban lehetett része Los Angeles lakóinak hétfő este. Az Egyesült Államok és a világ szórakoztatóiparának fellegvárában több mint egy évtized után
újra teljes pompájában, kilövési pozícióban lesz látható az utolsóként elkészült űrsikló, a híres Endeavour.
A 37 méter hosszú űrhajót egy 137 méter magas daru emelte végső helyére, egy olyan eljárásban, amit eddig még soha nem próbáltak meg a NASA űrközpontjain kívül.
Kapcsolódó tartalom
„A szél komoly probléma volt, majd egy szűk helyre kellett bejuttatni, ahol alig volt hely körülötte. De sikerült rögzíteni előbb a külső tartályt, majd az űrsiklót is” – részletezte az új Kaliforniai Tudományos Központ elnöke.
A jellegzetes, rozsdaszínű üzemanyagtartállyal, a két oldalán elhelyezett gyorsítórakétákkal felszerelt űrsiklót egy 20 emeletnyi magas, földrengésbiztos betontalpra helyezték a szakemberek.
Kapcsolódó tartalom
A szerkezet a jövő évben megnyíló tudományos központban lesz látható: a szervezők szerint feltehetően a kiállítás egyik legnagyobb attrakciója lesz a nyugdíjba vonult űrsikló.
Az Endeavour az ötödik és egyben az utolsó megépült amerikai űrrepülőgép.
A NASA legfiatalabb siklója 1991. április 25-én debütált, amikor kigördült a kaliforniai Rockwell hangárból. 1992 és 2011 között
összesen 25 sikeres küldetést hajtott végre.
Két évtizedes pályafutása alatt megmentette a Hubble űrteleszkópot, életet adott a Nemzetközi Űrállomásnak, és befejezte azt a küldetést, amelyet lezuhant elődje, a Columbia kezdett meg.
Kapcsolódó tartalom
Emellett pedig az első afrikai–amerikai nőt és az első házaspárt is az Endeavour vitte föl az űrbe.
Kiemelt kép: Az Endeavour amerikai űrrepülőgép megérkezik végső lakhelyére, a Los Angeles-i Kaliforniai Tudományos Központ hangárjába 2012. október 15-én (Fotó: MTI/EPA/Los Angeles Times pool/Lawrence K. Ho)