Minden korábbi rekord megdőlt tavaly szeptemberben Lampedusán, olyan sok illegális bevándorló ért partot Olaszországban. Volt, hogy egyetlen nap alatt ötezernél is több migráns szállt partra a szigeten, amely a legközelebb fekszik Afrikához.
Lampedusa kikötőjében közlekedési dugó alakult ki, annyi csónak zsúfolódott össze. A szigeten már több volt a migráns, mint a helyi lakos.
Olaszországba tavaly több mint 155 ezer migráns érkezett, lényegesen több, mint 2022-ben.
Az áldatlan állapotok már a sokat tapasztalt helyi vezetést is próbára tették. A kormány ezért a védelmi tárca segítségét kérte, és azt sürgette: hajóblokáddal fékezzék meg az érkezőket, vagy minél gyorsabban szállítsák el a tömeget Olaszország más részeibe.
A római kormány azóta Szicíliába és az Olaszország különböző részein kialakított befogadóközpontokba szállítja át a migránsokat, de lényegében minden hely megtelt.
Olaszország novemberben jelentette be, hogy kormányközi megállapodást kötött a tiranai kormánnyal, albániai ellátóközpontok létesítéséről. Az a cél, hogy Olaszországot tehermentesítsék az adminisztrációs feladatok alól. Az egyezmény értelmében az olaszok két migránstábort tartanának fenn Albániában, ahol évente 36 ezer bevándorlót látnának el.
A két albániai tábor olasz fennhatóság alatt állna és olasz személyzet üzemeltetné.
Az olasz parlament alsóháza a múlt héten, az albán alkotmánybíróság pedig hétfőn hagyta jóvá a migránstáborok létesítésére vonatkozó megállapodást.
Európa jövője Afrikától függ
– erről az olasz kormányfő beszélt Rómában, ahol Olaszország–Afrika-találkozót tartottak. Giorgia Meloni úgy fogalmazott: az illegális bevándorlók megállítása csak Afrika támogatásával lehet sikeres, és akkor, ha a migránsok úgy döntenek, hogy inkább a hazájukban maradnak.
„Meg kell semmisíteni az emberkereskedők által terjesztett hazugságokat. Elefántcsontparttal, Gambiával, Mauritániával és Szenegállal olyan közös programokat dolgoztunk ki, amelyek segítségével az emberek legálisan jöhetnek Európába, például tanulni, hogy ezeket a tapasztalatokat később hazavigyék. A migrációt ne az emberkereskedők irányítsák, hanem a törvények” – fogalmazott Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. Közölte azt is:
Róma mostantól öt területen nyújt jelentős támogatást az afrikai államoknak.
Ezek célja az oktatás, az egészségügy, az agrár- és élelmiszer-ágazat, a víz- és az energiaszektor fellendítése. Ehhez Olaszország első lépésben 5,5 milliárd eurót bocsát az afrikai országok rendelkezésre.
Kiemelt kép: Afrikai illegális bevándorlók elszállításukra várakoznak az olaszországi Lampedusa sziget kikötőjében 2023. szeptember 18-án (Fotó: MTI/EPA-ANSA/Ciro Fusco)