Aktuális

Megszavazták a fővárosi önkormányzat jövő évi költségvetését

Washington fokozná a húszi lázadók elleni csapásokat, de nem akarja lerohanni Jement

| Szerző: hirado.hu
Az Egyesült Államok – bár ódzkodik Jemen lerohanásától – fokozza katonai erőfeszítéseit, hogy meggátolja a húszikat a kereskedelmi hajók megtámadásában az Ádeni-öbölben és a Vörös-tengeren.

Joe Biden amerikai elnök kormánya azt tervezi, hogy fokozza az Irán által támogatott jemeni húszi terroristák elleni katonai lépéseket, miután

az első néhány légicsapás nem tudta elrettenteni

a fegyveres csoportot támadásainak folytatásától – írja a Daily Wire.

Folytatják

A terrorista csoport kijelentette: folytatja a támadásokat az Arab-félszigeten és környékén a kereskedelmi és más hajók ellen, válaszul arra, hogy Izrael folytatja a hadjáratot a Hamász terroristáival szemben, akik 1200 izraeli lakost gyilkoltak meg a Gázai-övezettel határos izraeli területek provokálatlan megtámadása során, 2023. október 7-én. A húszik az elmúlt hónapokban tucatnyi támadást indítottak kereskedelmi hajók ellen a Vörös-tengeren és környékén, beleértve legalább egy nagyobb, izraeli kötődésű teherhajó eltérítését.

A terroristák cselekményei több ezer hajót érintettek,

amelyeknek a támadások elkerülése érdekében jelentősen hosszabb útvonalakat kellett választaniuk, hogy elérjék célállomásaikat.


A Washington Post beszámolója szerint a kormányzat stratégiája az volt, hogy „megfelelő mértékben erodálja a húszik magas szintű katonai képességeit ahhoz, hogy korlátozza a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben a hajózást célzó képességüket, vagy legalábbis elegendő elrettentő erőt biztosítson ahhoz, hogy a kockázatkerülő hajótársaságok újra hajókat küldjenek a régió vízi útjain keresztül”.

Mint arról a hirado.hu is beszámolt, a haditengerészet nélkülözi a drónok semlegesítésére alkalmas lézerágyúkat, melyek a rakétaelhárításra használt eszközök újabb generációját jelentenék,

és amelyek fejlesztésében Amerika megrekedt,

miközben Peking jelentős eredményeket ért el.

Amerikai tisztviselők a Daily Wire-nek elmondták: bár nem számítanak arra, hogy a húszik elleni amerikai hadjárat hosszadalmas lesz, azt sem tudják, mennyi időbe telik, amíg teljesen kiiktatják a terroristáknak azt a képességét, hogy ballisztikus rakétákkal támadhassák a hajókat.

Nem a győzelem a cél

„Nem a húszikat próbáljuk legyőzni. Nincs kedvünk Jemen lerohanásához”

– tette hozzá egy amerikai diplomata a Washington Postnak nyilatkozva.

Tisztviselők szerint a Jemenben végrehajtott amerikai és brit katonai csapások jelentősen lecsökkentették a húszik katonai eszközkészleteit, ám még mindig maradtak olyan fegyverek, amelyeket a koalíciós erőknek

meg kell találniuk és meg kell semmisíteniük.

„Lehetetlen pontosan megjósolni, hogy mi fog történni – mondta egy magas rangú amerikai tisztviselő –, de nem tűrhetjük el, hogy egy terrorista szervezet lényegében leállítsa vagy ellenőrizze a hajózást egy kulcsfontosságú nemzetközi átkelőhelyen. Ebben nagyon határozottak vagyunk.”

A kiemelt kép illustráció. Az amerikai Carl Vinson atommeghajtású repülőgép-hordozó dél-koreai vizeken 2023. november 21-én. (Fotó: MTI/EPA/YNA)

Ajánljuk még