Több tízezres tüntetésben csúcsosodott ki a német gazdák elégedetlensége néhány napja Berlinben. A demonstrálók azért vonultak utcára traktoraikkal Németország-szerte, mert a balliberális–zöld kormány csökkenteni akarja a támogatásaikat, 480 milliárd eurót venne el az agráriumtól.
Az elégedetlenséget csak fokozta, hogy a Scholz-kabinet óriási összegeket szánna a migránsokra és Ukrajna további támogatására. Pedig az ukrán mezőgazdasági termékek beáramlása már így is jelentős versenyhátrányt okoz a német termelőknek.
„A német adófizetők pénzét más országokban pazarolják el. Egyre több pénzt költenek Németországon kívül. Milliárdok mennek el más ország újjáépítésére, miközben az a pénz hiányzik itt Németországban. Például nálunk, a mezőgazdaságban” – mondta az M1-nek egy német gazda.
Kapcsolódó tartalom
Románia is lassan egy puskaporos hordóra hasonlít, mert a gazdák ott is a baloldali kormány politikája, az üzemanyagok drágulása és a mindent elárasztó ukrán mezőgazdasági termékek ellen tüntetnek.
„Azt szeretnénk, hogy mi, mint mezőgazdászok, értékelve legyünk. Hisz mi vagyunk azok a személyek, akik eltartjuk Romániát, mi vagyunk azok a személyek, akik megtermeljük a mindennapi betevőt…” – mondta Pakuci Tamás agrármérnök Szentivánlaborfalváról.
Spanyolországban is rendszeresek a gazdatüntetések. A baloldali kormánnyal szembeni elégedetlenség az egész spanyol vidékre jellemző.
Azt is kifogásolják a gazdák, hogy a szocialista Pedro Sanchezék semmit sem tesznek a nagy multinacionális áruházláncok árleszorító lépései ellen. Emellett a spanyol gazdák az elmúlt években többször is demonstráltak az uniós agrárpolitika ellen, ami miatt alacsonyak a felvásárlási árak.
Szinte az EU összes olyan tagállamában voltak gazdatüntetések az elmúlt hónapokban, ahol a baloldalliberális, illetve zöldpártok vannak kormányon. Sőt, Brüsszelben is tartottak demonstrációt, mert a gazdák úgy érzik, hogy az Európai Unió nem mellettük áll, és a bürokraták évek óta szinte csak olyan intézkedéseket hoznak, amelyekkel az európai gazdákat és a kontinens élelmiszer-előállítását lehetetlenítik el.
Brüsszel és a baloldal bármit megtesz, ami az ukrán és az amerikai gazdák érdeke, még azon az áron is, hogy közben az EU agráriuma tönkremegy, az önellátása pedig ellehetetlenül – erről a Mandiner írt.
Szakértők szerint Brüsszel olyan szabályokat akar az európai termelőkre erőltetni, amely a környezetvédelem jegyében kiszorítja őket a saját földjeikről, és szinte ellehetetleníti az állattenyésztést, illetve veszélyezteti a gazdaságok életképességét. Ráadásul Brüsszel a bürokráciát és a felesleges papírmunkát is növelné.
Eközben a szigorú uniós szabályok nem vonatkoznak az Ukrajnából érkező gabonára, élelmiszerre és alapanyagokra, amelyek leszorítják az európai árakat.
Ugyanis a brüsszeli engedékenységnek köszönhetően a többségében amerikai és brit tulajdonban lévő ukrán mezőgazdasági vállalatok sokkal olcsóbban termelnek.
A Mandiner úgy összegez: az európai szocialisták és a zöldek, illetve a civil aktivistahálózatuk minden fórumon bűnösnek bélyegzik a gazdálkodókat a klímaváltozás miatt, miközben az iparról vagy a közlekedésről egy szót sem ejt. Ráadásul az sem zavarja őket, hogy az emberek többsége a gazdák mellett áll.
Kiemelt kép: Tüntetők Berlinben 2024. január 15-én (Fotó: EPA/Filip Singer)