A brit statisztikai hivatal (ONS) friss keletű beszámolója szerint Nagy-Britanniában a fogyasztói árak átlagosan négy százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az elemzők ennél egy kicsit alacsonyabb szintű pénzromlást, 3,8 százalékos éves inflációt valószínűsítettek.
Az ONS hangsúlyozza, hogy tavaly február óta most először gyorsult be a brit infláció. A statisztikai hivatal szerint a gyorsulás elsődleges oka az alkohol- és dohányáruk átlagosan 12,8 százalékos éves összevetésű drágulása volt.
Korábban megírtuk: eddig 140 milliárd font (csaknem 62 ezermilliárd forint) veszteség érte a brit gazdaságot a Brexit miatt, és ez a veszteség a következő évtized közepére várhatóan több mint a kétszeresére emelkedik. A szimulációs modellszámításokra alapuló tanulmány szerint – amely London polgármestere, Sadiq Khan megbízásából készült – a brit gazdaság termelésének bruttó hozzáadottérték-tartalma (GVA) tavaly 2207 milliárd font volt, és 2771 milliárd font lesz 2035-ben.
Kapcsolódó tartalom
Az Egyesült Királyság recesszióba csúszhat a nemzeti statisztikai hivatal szerint, komoly fejfájást okozva az eddig bizakodó Jeremy Hunt pénzügyminiszternek. A helyzet azonban még nem menthetetlen, mivel a kiskereskedelem hirtelen lángra kapott.
A brit bruttó hazai termék (GDP) tavaly csökkent.
A közgazdászok megosztottak abban a kérdésben, hogy vajon ez a váratlan zsugorodás a recesszió kezdete lehet-e, azonban kétségtelen, hogy az ország rossz bőrben van: becslések szerint Nagy-Britannia gazdasága most mindössze 1,4 százalékkal nagyobb, mint közvetlenül a világjárvány kitörése előtt, ami Németország után a második leggyengébb fellendülést jelenti a G7-ek között.
Kapcsolódó tartalom
Vannak azonban olyan adatok, amelyek némileg kedvezőbb jeleket mutattak – a kiskereskedelmi forgalom tavaly novemberben a vártnál nagyobb mértékben, 1,3 százalékkal nőtt októberhez képest. Az eladások volumenének növekedését a fekete pénteki akciók is segítették, a statisztikai hivatal szerint pedig a novemberig tartó három hónapban a forgalom valójában csökkent, és még mindig elmarad a járvány előtti mutatóktól. Éves szinten azonban a kiskereskedelem a karácsony előtti vásárlási láz révén 2023 kezdete óta az első növekedést produkálta.
Az adatok rácáfoltak Jeremy Hunt pénzügyminiszter szavaira, aki korábban több alkalommal is derűlátóan nyilatkozott a gazdaságról, és még a Bank of England (BoE) kamatcsökkentését is reális lépésnek látta. Kijelentette: „erősödünk, jó pályán haladunk, és az inflációt szépen lefaragjuk, így a jegybank a közeljövőben akár lazíthatna is a monetáris politikáján” – mondta. A BoE azonban reagált a szavaira, és figyelmeztetett, hogy még túl korai a gazdasági feltámadásra fogadni – olvasható a Világgazdaság hasábjain.
A kiemelt kép illusztráció.