A Száhel-övezet a Föld egyik válságzónája. A térségben évek óta szárazság pusztít, a lakosság éhezik és óriási a politikai bizonytalanság. Az egyik érintett ország Niger. Itt a hadsereg hajtott végre katonai puccsot és magához ragadta a hatalmat. A hadsereg parancsnoka a tévében jelentette be: ezentúl ő vezeti az új katonaállamot.
Kapcsolódó tartalom
Niger Afrika puskaporos hordója, soha nem látott migrációs hullám szakadhat Európára
A nigeri junta visszavonta a migráció megállítására életbe léptetett törvényt – a migránsok így könnyebben érhetik el Európát
A problémát csak tetőzi, hogy országnak központi szerepe van a migrációs útvonalak ellenőrzésében, azonban nemrég bejelentették, visszavonják azt a 2015 óta érvényben lévő törvényt, amely eddig korlátozta az Európába irányuló migránscsempészetet.
Szakértők szerint, ha a több mint 25 millió lakosú Nigerből migrációs hullám indul el, akkor Európa rég nem látott bevándorlási válsággal nézhet szembe.
Csütörtökön magyar delegáció utazott Nigerbe, hogy tárgyaljon az illegális migrációról, a terrorizmusról és a térség humanitárius helyzetéről – ezt Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára jelentette be.
A térségért felelős miniszteri biztos pedig úgy fogalmazott:
Magyarország az Európai Unió tagállamai közül elsőként kezdett tárgyalásokat Nigerrel.
Európa biztonsága a Száhel-övezetben kezdődik – ezt már közösségi oldalán írta László Eduárd Máthé, ahol videóüzenetében arról is beszélt, párbeszédre van szükség az országgal.
„Egy olyan helyzet áll elő a közelmúltban meghozott döntések miatt, amely közvetve Magyarország és közvetlenül az Európai Unió biztonságát veszélyezteti. Ha nem értjük meg, hogy a szomszédaink szomszédai miként gondolkodnak, az egész szomszédságunk veszélybe fog kerülni, ezért muszáj egy párbeszédet kezdenünk a nigeri kormányzattal” – magyarázta László Eduárd Máthé miniszteri biztos.
A miniszteri biztos korábban már Csádból is jelentkezett, ahonnan azt írta: cél az, hogy tovább építsék a kétoldalú kapcsolatokat.
A közösségi oldalára legutóbb feltöltött videóban pedig arról beszélt: tavaly decemberben Szijjártó Péter külügyminiszter utazott a térségbe, most pedig arra számítanak, hogy a csádi külügyminiszer érkezik majd Budapestre tárgyalni.
A Nigerrel szomszédos Csád ugyanis a Száhel-övezet utolsó stabil állama:
rengetegen menekülnek ide a környező országokból a harcok elől.
A magyar kormány a Hungary Helps programon keresztül ezért kiemelt figyelmet fordít a régióra. Oktatási, gazdasági, biztonsági és humanitárius segítséget nyújt folyamatosan a térségnek. Az Országgyűlés pedig tavaly ősszel hagyta jóvá, hogy idén katonai misszió induljon Csádba. Tavasztól 200 katona teljesíthet szolgálatot az afrikai országban.
Kiemelt kép: A katonai vezetés támogatói tüntetnek a nigeri fővárosban, Niameyben, a nemzetgyűlés épülete előtt 2023. augusztus 20-án. (Fotó: MTI/EPA/Issifou Djibo)