„Művészek, írók és filmproducerek vagyunk. Ebben a minőségünkben szólalunk most meg.
Nem akarunk vitázni: a bíróságok tegyék a dolgukat”
– így kezdődik az ötven neves franciaországi színész, filmrendező, producer által aláírt, december 25-én a Le Figaro című lapban közzétett nyilatkozat, melyben kiállnak a „cancel culture” célkeresztjébe került Gérard Depardieu színész, filmrendező és producer mellett.
Kapcsolódó tartalom
Az utolsó szent szörnyeteg
A dokumentum aláírói kiemelik: Gérard Depardieu a mozi utolsó szent szörnyetege. A rá zúduló gyűlöletáradat az, amit a nyilatkozat aláírói, úgy érzik, nem tűrhetnek tovább, hiszen az ártatlanság vélelme bárkit megillet, s azt „másokhoz hasonlóan ő is élvezhetné, ha nem lenne a mozi óriása, ha nem lenne az, aki”.
«N’effacez pas Gérard Depardieu» : l’appel de 50 personnalités du monde de la culture
«Gérard Depardieu participe au rayonnement artistique de notre pays. Le cinéma et le théâtre ne peuvent se passer de sa personnalité unique et hors normes.»https://t.co/rnnNafgyw4 ↓
— Le Figaro (@Le_Figaro) December 26, 2023
A neves színész, filmszínész elleni – egyelőre semmiféle jogerős bírósági ítélettel alá nem támasztott, meg nem alapozott – támadással kapcsolatban az alkotók nem csak Depardiue lejáratása, hanem az utóbbi időszakban a woke-ista, szélsőbaloldali körökben divatos „cancel culture”, az eltörlés kultúrája ellen foglalnak állást:
„Amikor Gérard Depardieu-t ily módon támadják, a művészet az, amit megtámadnak”
– jelentik ki az alkotók, kiemelve, hogy Depardieu színészi zsenialitásával hozzájárult a francia kultúra „kisugárzásához”, s ez művészettörténeti jelentőségű.
„A művészet halála lenne”
„Franciaország nagyon sokat köszönhet neki, e hatalmas színész nélkülözése tragédia, vereség lenne, a művészet halála – és a mi művészetünké is” – érvelnek az aláírók. A szexuális visszaélésekkel vádolt színész mellett határozottan kiállt
Emmanuel Macron köztársasági elnök is, aki kijelentette: nagy csodálója a művésznek, aki büszkévé tette Franciaországot,
és esze ágában sincs holmi szóbeszédre visszavenni tőle a Becsületrendet.
Az ismert alkotók, közöttük , Jean-Marie Rouart író, a Francia Akadémia tagja és Carla Bruni énekes, a korábbi köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy felesége, kifejezik értetlenségüket: „Nem számít, hogy Molière, Marcel Aymé, Georges Bernanos, Marguerite Duras vagy Peter Handke nyelvét úgy halljuk, mint senki másét? Truffaut, Pialat, Ferreri, Corneau, Blier vagy Bertolucci mozijának elterjesztéséhez hozzájárulni a világban nem akármilyen teljesítmény!”
Az ismert alkotók rámutatnak: „Bármi történjék is,
soha senki nem lesz képes eltörölni munkásságának kitörölhetetlen nyomát,
amely örökre rányomta bélyegét korunkra. A többi, az összes többi az igazságról szól, csakis az igazságról.”
A válasz nem sokáig váratott magára
A Liberation című szélsőbaloldali lap a konzervatív lapban megjelent, karácsonyi állásfoglalásra válaszul újévre időzítette „ellencsapását”. A lap egy olyan, a filmszínész elleni lejárató kampány mellett állást foglaló nyilatkozatot tett közzé, melyet százötven személyiség írt alá.
Affaire Depardieu : l’art n’est pas un totem d’impunité.
Tribune signée par plus de 150 personnalités du monde de la culture : https://t.co/6LUKogzS5j— Libération (@libe) January 1, 2024
Az aláírók kijelentik: „A művészet nem a büntetlenség totemje.”
“Cinema is the only way we have to rebuild and remake history… but doing this you realize what we all know: that the past is the fruit of the present. It’s always the present time that writes the past.”
~ Jean-Claude Carrière on writing his script for DANTON (Wajda, 1983.) pic.twitter.com/ChkfYLqgow
— The Pink Smoke (@thepinksmoke) December 14, 2020
A dokumentum utal a Le Figaróban megjelent, attraktív listára, miszerint „a művészet nevében egyes hangok Gérard Depardieu védelmére kelnek, azt sugallva, hogy tehetsége megvédi őt minden kritikától, sőt, felmenti őt tűrhetetlen viselkedése alól”.
Ismert:
a viselkedés, melyet a dokumentum jelen időben fogalmaz meg, egy negyven évvel ezelőtti, 1983-as esetre utal.
Emmanuelle Debever színésznő vádolta meg a színészt azzal, hogy Andrzej Wajda Danton című, 1983-as filmjének forgatásán zaklatta őt. (A színésznő nemrég öngyilkosságot követett el.)
Mc danse megmondja
The French activist and special-education teacher Assa Traoré gained her prominence after leading a demonstration against police brutality in France in line with the Black Lives Matter protest in the United States. pic.twitter.com/zhppMKYDQL
— SSCCC Region II (@sscccregionii) February 16, 2021
A 150 aláíró között szerepel egy Keiona nevű „táncos és drag queen” és egy magát Mc danse-ként aposztrofáló klímaaktivista; a Libération és általa Depardieu ellensúlyozására csatasorba állított „személyiségek” között találkozunk azzal az Assa Traoréval, akit pár évvel korábban „a francia George Floyd-ügy” kapcsán próbált a szélsőbal a Black Lives Matter mozgalom egyik arcává tenni. Amellett, hogy a szintén számos színészt is felvonultató listán szinte minden második aláíró humorista,
olyan „személyiségek” is bővítik a listát, mint egy Morgan művésznevű, nem túl ismert rapper,
vagy egy Monseieur Thomas nevű, észak-afrikai származású youtuber és influenszer.
Kiemelt kép: Gérard Depardieu francia színész (Fotó: MTI/EPA/Szergej Csirikov)