Megrázó

Fordulat a nyomozásban – Beismerő vallomást tett Till Tamás gyilkosa, de szabadon távozhatott

Neves művészek álltak ki Depardieu mellett, drag queen és youtuber „törölné ki” életművét

| Szerző: hirado.hu
„Gérard Depardieu talán a legnagyobb színész – nem tudunk némák maradni a rászabadított lincshangulat láttán, melyet az ártatlanság vélelmével dacolva zúdítanak rá!” – többek között ez áll annak az ötven francia művésznek, alkotónak a karácsonyi nyilatkozatában, akik tiltakoztak a „cancel culture” ellen. A Liberation című szélsőbaloldali lap erre újév napjára időzített ellennyilatkozatot, amit százötvenen írtak alá. Meglehetősen vegyes összetételű a dokumentum aláíróinak névsora.

„Művészek, írók és filmproducerek vagyunk. Ebben a minőségünkben szólalunk most meg.

Nem akarunk vitázni: a bíróságok tegyék a dolgukat”

– így kezdődik az ötven neves franciaországi színész, filmrendező, producer által aláírt, december 25-én a Le Figaro című lapban közzétett nyilatkozat, melyben kiállnak a „cancel culture” célkeresztjébe került Gérard Depardieu színész, filmrendező és producer mellett.

Az utolsó szent szörnyeteg

A dokumentum aláírói kiemelik: Gérard Depardieu a mozi utolsó szent szörnyetege. A rá zúduló gyűlöletáradat az, amit a nyilatkozat aláírói, úgy érzik, nem tűrhetnek tovább, hiszen az ártatlanság vélelme bárkit megillet, s azt „másokhoz hasonlóan ő is élvezhetné, ha nem lenne a mozi óriása, ha nem lenne az, aki”.


A neves színész, filmszínész elleni – egyelőre semmiféle jogerős bírósági ítélettel alá nem támasztott, meg nem alapozott – támadással kapcsolatban az alkotók nem csak Depardiue lejáratása, hanem az utóbbi időszakban a woke-ista, szélsőbaloldali körökben divatos „cancel culture”, az eltörlés kultúrája ellen foglalnak állást:

„Amikor Gérard Depardieu-t ily módon támadják, a művészet az, amit megtámadnak”

– jelentik ki az alkotók, kiemelve, hogy Depardieu színészi zsenialitásával hozzájárult a francia kultúra „kisugárzásához”, s ez művészettörténeti jelentőségű.

„A művészet halála lenne”

„Franciaország nagyon sokat köszönhet neki, e hatalmas színész nélkülözése tragédia, vereség lenne, a művészet halála – és a mi művészetünké is” – érvelnek az aláírók. A szexuális visszaélésekkel vádolt színész mellett határozottan kiállt

Emmanuel Macron köztársasági elnök is, aki kijelentette: nagy csodálója a művésznek, aki büszkévé tette Franciaországot,

és esze ágában sincs holmi szóbeszédre visszavenni tőle a Becsületrendet.

Az ismert alkotók, közöttük , Jean-Marie Rouart író, a Francia Akadémia tagja és Carla Bruni énekes, a korábbi köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy felesége, kifejezik értetlenségüket: „Nem számít, hogy Molière, Marcel Aymé, Georges Bernanos, Marguerite Duras vagy Peter Handke nyelvét úgy halljuk, mint senki másét? Truffaut, Pialat, Ferreri, Corneau, Blier vagy Bertolucci mozijának elterjesztéséhez hozzájárulni a világban nem akármilyen teljesítmény!”

Az ismert alkotók rámutatnak: „Bármi történjék is,

soha senki nem lesz képes eltörölni munkásságának kitörölhetetlen nyomát,

amely örökre rányomta bélyegét korunkra. A többi, az összes többi az igazságról szól, csakis az igazságról.”

A válasz nem sokáig váratott magára

A Liberation című szélsőbaloldali lap a konzervatív lapban megjelent, karácsonyi állásfoglalásra válaszul újévre időzítette „ellencsapását”. A lap egy olyan, a filmszínész elleni lejárató kampány mellett állást foglaló nyilatkozatot tett közzé, melyet százötven személyiség írt alá.


Az aláírók kijelentik: „A művészet nem a büntetlenség totemje.”


A dokumentum utal a Le Figaróban megjelent, attraktív listára, miszerint „a művészet nevében egyes hangok Gérard Depardieu védelmére kelnek, azt sugallva, hogy tehetsége megvédi őt minden kritikától, sőt, felmenti őt tűrhetetlen viselkedése alól”.

Ismert:

a viselkedés, melyet a dokumentum jelen időben fogalmaz meg, egy negyven évvel ezelőtti, 1983-as esetre utal.

Emmanuelle Debever színésznő vádolta meg a színészt azzal, hogy Andrzej Wajda Danton című, 1983-as filmjének forgatásán zaklatta őt. (A színésznő nemrég öngyilkosságot követett el.)

Mc danse megmondja


A 150 aláíró között szerepel egy Keiona nevű „táncos és drag queen” és egy magát Mc danse-ként aposztrofáló klímaaktivista; a Libération és általa Depardieu ellensúlyozására csatasorba állított „személyiségek” között találkozunk azzal az Assa Traoréval, akit pár évvel korábban „a francia George Floyd-ügy” kapcsán próbált a szélsőbal a Black Lives Matter mozgalom egyik arcává tenni. Amellett, hogy a szintén számos színészt is felvonultató listán szinte minden második aláíró humorista,

olyan „személyiségek” is bővítik a listát, mint egy Morgan művésznevű, nem túl ismert rapper,

vagy egy Monseieur Thomas nevű, észak-afrikai származású youtuber és influenszer.

Kiemelt kép: Gérard Depardieu francia színész (Fotó: MTI/EPA/Szergej Csirikov)

Ajánljuk még