Aktuális

Egy fegyveres túszejtő több embert megölt az Egyesült Államokban

Titkos küldetésre indult egy amerikai űrsikló, az USA és Kína is katonai célú kísérleteket végezhet az űrben

A floridai Kennedy űrközpontból indult újabb küldetésre az amerikai Űrhaderő mini űrrepülője. A személyzet nélküli robot-űrsiklót egy hordozórakéta vitte az űrbe, azonban már repülőként tér vissza landoláskor. Küldetése titkos, így nem tudni, mennyi ideig lesz távol, és milyen kísérleteket végez majd. Ugyanilyen titkolózás övezi a kínaiak űrsiklóját is, amelyet két hete indítottak Föld körüli útra.

A SpaceX vállalat Falcon Heavy rakétája többszöri halasztás után magyar idő szerint péntek hajnalban gond nélkül emelkedett a magasba a floridai Kennedy Űrközpontból. A Cape Canaveralban lévő irányítóközpont munkatársai tapsban törtek ki a sikeres indítás után.

„A gyorsító rakéták leválasztása a központi rakétatestről folyamatban van” – közölték alig pár perccel az indulás után az irányítóközpontban.

A leválás is problémamentes volt, amit újabb tapssal ünnepeltek az űrközpont munkatársai.

Kapcsolódó tartalom

A nagy teherbírású hordozórakéta, a Falcon Heavy az Elon Musk alapította cég egyik legnagyobb sikerrel kecsegtető terméke, amely a remények szerint az újrainduló amerikai Hold-program alapja lesz.

A SpaceX a mostani, éles teszten 155 millió dollárért vállalta értékes terhének űrbe juttatását. A rakományról mindössze annyit tudni, hogy az amerikai űrhaderő fejlesztés alatt álló űrrepülőgépe, de hogy milyen céllal indult az űrbe, arról semmit sem közöltek.

Az X–37B egy mini-űrrepülőgép, legalábbis a NASA 1981 és 2011 között működtetett űrsiklóihoz hasonlítva. Hossza mintegy 9 méter, súlya 5 tonna és alig pár száz kilogramm hasznos terhet vihet magával. Rakétával juttatják az űrbe, ahonnan visszatérve a repülőgépekhez hasonlóan száll le a földre.

A személyzet nélküli, azaz robotűrsiklóból mindössze két példány létezik, amikkel kezdetben az amerikai légierő, később pedig a Donald Trump által 2019-ben alapított fegyvernem, az űrhaderő végez titkos kísérleti programot.

Nem csak az Egyesült Államok rendelkezik kompakt méretű, többször felhasználható űrsiklóval. December 14-én a kínai Csiucsüan Űrközpontból lőtték fel a kínai mitológia szelet és esőt uraló sárkányáról elnevezett űrsiklót. A megfigyelők egyetértenek abban, hogy az amerikai és a kínai űrsiklóval is végezhetnek az űrben katonai célú kísérleteket.

Kapcsolódó tartalom

Kiemelt kép: M1

Ajánljuk még