A közlemény szerint a felmentés „szükségességét” a szejmben kedd éjjel megszavazott határozat indokolja. Az októberi parlamenti választások nyomán többségbe került koalíció által megszavazott dokumentum értelmében „javító intézkedéseket” kell foganatosítani a közmédiánál.
Az MKiDN szerint jogilag érvénytelen a lengyel alkotmánybíróság múlt csütörtöki előzetes intézkedése, melynek értelmében az illetékes miniszternek tartózkodnia kell a közmédiát működtető társaságok felszámolásától, vezetésük leváltásától. Az intézkedést az alkotmánybíróság a volt kormányzó, jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselőinek a közmédiára vonatkozó beadványára adta ki. Ennek megvitatását a testület a bejelentés szerint január 16-án tűzi napirendre.
Közben szerda délelőtt elérhetetlenné vált a közszolgálati TVP Info hírtelevízió adása. A többségi parlamenti koalíciót vezető Polgári Platform (PO) párt X közösségi felületén azt írták: „Vége a TVPiS-nek. A TVP Info kikapcsolva.”
Szerda délután Rafal Bochenek, a PiS szóvivője a PAP hírügynökségnek elmondta: „a PO tisztviselői törvénytelenül betörtek” a közszolgálati televízió (TVP), a közszolgálati rádió és a PAP hírügynökség székházaiba. Bochenek szerint a rendvédelmisek „brutálisan megtámadták” a PiS képviselőit is. A szóvivő „minden alapelv megsértésének” nevezte a fejleményeket.
Szerdára virradó éjjel a PiS több parlamenti képviselője a TVP varsói székházaiban tiltakozó akciót indított „a közmédia védelmében”. A rotációs akcióban a párt képviselői tízfős csoportokban állandó ügyeletet kezdtek a TVP-ben – jelentette be Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke.
Kapcsolódó tartalom
Mateusz Morawiecki volt kormányfő, a PiS egyik alelnöke szerdán az X-en törvénytelennek nevezte Bartlomiej Sienkiewicz közmédiával szembeni lépéseit. Az intézkedések azt mutatják, hogy „a hatalom, amely állítólag a jogállamiságot óvja, valójában lépten-nyomon megsérti azt” – áll a bejegyzésben.
„Nem adjuk fel. Nem engedjük, hogy Lengyelországban diktatúrát építsenek” – írta Morawiecki.
Krzysztof Smiszek új igazságügyi miniszterhelyettes szerda reggel a közszolgálati rádió wroclawi csatornáján elismerte: a szejm kedd éjjeli határozata „nem jogalkotó”, mindazonáltal „alapot ad a konkrét döntéshozatalra jogosult kultuszminiszter lépéseihez”. A miniszter ezért „radikális döntéseket hoz” – közölte. Hozzátette: a kormány „elszánta magát arra, hogy helyreteszi (…) a gyűlöletet és megvetést terjesztő” TVP-t és általában a közmédiát.
Maciej Swirski, az országos rádió- és televíziótanács (KRRiT) elnöke az X-en „kirívó jogsértésnek” nevezte a közmédia vezetésének felmentését. A TVP Info adásának és a hírtévé internetes honlapjának kikapcsolása pedig „jogtalanság, amely az (1981-es) hadiállapot legrosszabb idejét idézi fel” – írta.
Szerda délután a PAP közölte: a PiS képviselői, köztük Piotr Glinski korábbi kulturális és örökségvédelmi miniszter jelen vannak a hírügynökség székházában. Wojciech Surmacz, a hígyünökség eddigi vezérigazgatója kabinetjébe bement Marek Blonski, a PAP dolgozói tanácsának elnöke, azt állítva, hogy miniszteri döntés alapján ő az új igazgató – számoltak be.
Blonski jogi alap nélkül cselekszik – idézi a PAP Glinskit. A volt miniszter fehérorosz állapotokhoz hasonlította a történteket. „Ez államcsínynak tűnik, a lengyel jog nyílt megsértésének” – jelentette ki.
A Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízió élő közvetítésében látható, hogy a TVP székhelyét szerda délután rendőrségi kordon zárta körül. Marek Suski, a PiS képviselője a Radio Wnet független csatornán megerősítette: Mateusz Matyszkowicz, a TVP eddigi vezérigazgatója nem írta alá a leváltásáról szóló iratot. Agnieszka Kaminska, a közszolgálati rádió vezérigazgatója pedig az X felületen határozattan cáfolta, hogy aláírta volna a lemondását.
Szerda este Andrzej Duda elnök az X-en közzétette a Donald Tusk kormányfőnek címzett levelét, amelyben úgy ítéli meg: a szejmhatározat nem nyújt jogi alapot ahhoz, hogy az állam szervei intézkedjenek, a közmédia iránti lépések sértik az alkotmányt.
Az államfő felszólította a miniszterelnököt a lengyel jogrend tiszteletben tartására, és aláhúzta: a közmédia vezetésében csak megfelelő törvénymódosítások elfogadása után lehet végrehajtani változtatásokat.
Donald Tusk saját X-bejegyzésében azt válaszolta: célja a jogrend és „a közélet megszokott tisztességességének” visszaállítása. „Ez ügyben elszántságunkra és vaskövetkezetességünkre számíthat” – jegyezte meg a kormányfő. A köztévé székházánál szerda este tüntetők gyűltek össze, a közmédia támogatására tüntetnek a TVP több regionális székhelyénél is.