„Erkölcsi kudarcról beszélek, mert minden egyes nap, amíg ez tart, egy újabb olyan nap, amelyen a nemzetközi közösség nem képes véget vetni ilyen mértékű szenvedésnek, és mindennek nemzedékekre lesznek hatásai nem csak a Gázai övezetben” – húzta alá Spoljaric Egger tárgyalásokat és tűzszünetet sürgetve a radikális iszlamista Hamász és Izrael között.
A konfliktus szereplői ugyan beleegyeztek egy egyhetes átmeneti tűzszünetbe, amelynek során a szélsőségesek által elhurcolt túszok közül 110 kiszabadulhatott cserébe 240 palesztin fiatalért és nőért, akik addig izraeli őrizetben voltak.
Az ICRC ugyan kulcsszerepet játszott a fogolycserében, a segélyszervezetet mégis bírálatok érték izraeli oldalról, hogy nem tett többet a többi túsz szabadon engedése, illetve orvosi ellátása érdekében.
A közösségi médiában olyan bejegyzések is voltak, amelyek egyfajta taxiszolgáltatáshoz hasonlították a segélyszervezetet, amely a palesztin térségből kihozta a túszokat.
Spoljaric Egger elfogadhatatlannak és botrányosnak nevezte a hasonlatot, mondván, „az ember nem megy egyszerűen oda, hogy felvegye és kihozza a túszokat” a Gázai övezetből. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a múlt héten jelezte, hogy újabb tárgyalások folynak a Hamász őrizetében maradt túszok szabadon engedéséről.
Az ICRC elnöke ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága mindkét oldallal tartja a kapcsolatot, és amint egyezségre jutnak, kész azt végrehajtani. „Ami világos, hogy az ellenségeskedések jelenlegi szintjén az érdemi humanitárius segítségnyújtás rendkívül nehéz, ha nem lehetetlen” – tette hozzá.
A 160 éves, svájci székhelyű nemzetközi segélyszervezet most tervezi bemutatni újabb négyéves stratégiáját, miután az idén épphogy sikerült elkerülnie a fizetési válságot a növekvő humanitárius szükségletek közepette.
Spoljaric Egger szerint az ICRC mintegy négyezer állást szüntet meg idén és jövőre a kiadások csökkentése érdekében.
Hangsúlyozta egyben, hogy a szervezet továbbra is elhivatott központi szerepe mellett, hogy pártatlan félként lépjen fel a háborús szereplők között.
Egy szóvivő szerint az új stratégia keretében jövőre növelik a kiadásokat Izraelben és a megszállt palesztin térségekben, Szudánban, Burkina Fasóban és Haitin is, míg Szíriában, Ukrajnában, Afganisztánban és Dél-Szudánban csökkentik a kiadásokat.
Kiemelt kép: Mirjana Spoljaric Egger (Fotó: MTI/EPA/Keystone/Peter Schneider)