Ez az eddig legnagyobb megrendelés az eddig csak a polgári repülésben alkalmazott típusra, amelyet a különleges erők feladataihoz igazítva könnyű támadó helikopterré tudnak átalakítani. A német szárazföldi hadsereg 57, a légierő pedig öt darabot kap a típusból.
Az Airbus közlése szerint „az új német H145M emellett modern missziós képességekkel rendelkezik, beleértve a pilóta nélküli eszközökkel való együttműködést, továbbá fejlettebb adatátviteli és kommunikációs rendszerrel van ellátva.”
A szerződés emellett egy hét évre szóló szerviz- és támogatótevékenységet biztosító mellékletet tartalmaz a megrendelt típusra.
A dpa hírügynökség szerint 3,05 milliárd euró értékű beruházást – a tervek szerint – a német fegyveres erők modernizálására szánt százmilliárd eurós külön alapból finanszírozzák, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója után hoztak létre. A gyártó nem erősítette meg az eladás pontos értékét.
A Bundeswehr beszerzési hivatala közleményében azt írja, hogy
a hadsereg „áthidaló megoldásként” a meghibásodott Tiger harci helikoptereit akarja helyettesíteni a H145M típussal,
Berlin ugyanis éppen a Tigerek üzemeltetésével kapcsolatos problémák miatt vonakodott megvásárolni az Airbustól a Tiger korszerűsített típusát.
Christine Lambrecht korábbi védelmi miniszter 2022. április végén a német parlamentben azt mondta, hogy az 51 Tiger gépből mindössze kilenc működik. A harci gépek leszállítása 2024-ben kezdődik és várhatóan 2028-ra fejeződik be.
Kiemelt kép: Tiger típusú katonai helikopterek tüzelnek a német haderő szárazföldi hadgyakorlatán, amelyeket a H145M-es helikopterek váltanak fel (Fotó: MTI/EPA/Friedemann Vogel)