Lampedusa partjaira az észak-afrikai Tunéziából, mindenekelőtt Szfáx kikötőjéből kelnek útra csónakok és kisebb hajók. Az egyik 47 fős csoportot szállító halászhajó szabályosan kettétört, mielőtt elérte volna az olasz szigetet. A helyszínre siető mentőegységek már nem tudtak segíteni a vízbe fulladt 26 éves nőnek, aki társai szerint Elefántcsontpartról származott.
További 88-an kikötöttek Lampedusán, miután a parti őrség és a Sea Watch nem kormányzati szervezet (NGO) Aurora nevű hajója a segítségükre sietett. A partra szállt emberek mindannyian a közép-afrikai térségből származnak, Elefántcsontpartról, Kamerunból, Burkina Fasóból, Maliból, Sierra Leonéból és Gambiából indultak el.
Kedden kilenc hajóval 483-an érkeztek Lampedusára, közöttük egy hajótörés 46 túlélője.
Az eltűntek között van egy kétévesnél fiatalabb kisfiú, aki édesapjával tűnt el a habok között. A túlélő édesanya elmondta, hogy nem tudta tovább a karjában tartani a kisfiút a hullámok és a medúzák csípései miatt.
Egy kétéves kislány ugyan partot ért, de legyengült szervezete feladta: a lampedusai Favaloro kikötő mólóján próbálták újraéleszteni, de hiába. A dél-olaszországi sziget kevesebb mint 500 főre kialakított migránstáborában jelenleg már több mint 1200-an vannak. Meghaladja a százat a felnőtt kísérő nélkül érkezett kis- és fiatalkorúak száma.
A lampedusai tábort működtető olasz vöröskereszt képviselője elmondta, hogy a rossz időjárási viszonyok ellenére huszonnégy óra alatt több mint ötszázan érkeztek. Folyamatosan igyekeznek átszállítani az embereket a szomszédos Szicília szigetére.
Ezzel egy időben Ravenna kikötőjébe megérkezett az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet Geo Barents hajója 57 emberrel, közöttük 13, kísérő nélküli gyerekkel a fedélzetén. Az Orvosok Határok Nélkül szerdán közölt adatai szerint év eleje óta 2200 ember veszett a tengerbe az észak-afrikai és az olasz partok közötti migrációs útvonalon.
Az áldozatok száma 2017 óta nem volt ennyire magas.
Az MSF rámutatott, hogy idén több mint kétszer annyian érkeztek, mint a tavalyi év első majdnem tizenegy hónapjában. Korábban Líbiából indultak az Olaszországba igyekvők, most Tunézia az első számú kiindulási pont, ahonnan a közép-afrikai térségből származó migránsok továbbmennek Európa felé.
Az MSF jelentése szerint január és szeptember között több mint 3600 orvosi vizsgálatot végeztek el a Geo Barents fedélzetén, amiből kiderült, hogy a tengeri átkelés során az emberek égési sérüléseket szenvednek a zsúfolt hajókon a hajtóműolajtól, valamint légzési panaszaik is vannak a belélegzett gázoktól.
Jellemzően fagyási és kiszáradási tünetekkel érkeznek meg, valamint többen olyan sérülésekkel, amelyeket még az afrikai táborokban szereztek. A belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint január elseje óta több mint 151 ezren érkeztek Olaszországba.