Jogszerűtlennek minősítette szerdán ismertetett végzésében a brit legfelsőbb bíróság a brit határt illegálisan átlépők áttelepítését Ruandába. Komoly csapás érte ezzel Rishi Sunak miniszterelnök bevándorlási politikáját és egyik legfontosabb választási ígéretét.
A bíróság egyhangúlag elutasította a kormány fellebbezését egy korábbi döntés ellen, amely szerint a migránsokat nem lehet Ruandába küldeni, mert az nem tekinthető biztonságos harmadik országnak. Az úgynevezett Ruanda-terv Sunak bevándorlási politikájának központi eleme volt.
A legfelsőbb bíróság indoklása szerint fennáll ugyanis annak a kockázata, hogy a menedékkérőket a ruandai kormány visszatoloncolja azokba az országokba, ahonnan elmenekültek vagy más olyan országokba, ahol jogsérelem vagy üldöztetés érheti őket, ez viszont sérti a brit és a nemzetközi jogban egyaránt meglévő emberi jogi protokollokat.
Boris Johnson volt miniszterelnök kormánya tavaly áprilisban jelentette be, hogy új migrációs egyezményt kötött Ruanda kormányával. E megállapodás – amely tartalmaz egy 120 millió fontos brit gazdaságfinanszírozási csomagot is a közép-afrikai ország számára – lehetővé tenné, hogy mindazokat, akik illegálisan lépnek brit területre és ezután menedékjogért folyamodnak, a brit hatóságok áttelepíthessék Ruandába.

(Fotó: MTI/EPA/Tolga Akmen)
Az akkori brit kormány azzal indokolta a megállapodást, hogy
az innovatív megközelítés biztonságos és törvényes lehetőséget teremt a menedékkérvényezésre, ugyanakkor felborítja az embercsempész-bűnszervezetek üzleti modelljét.
Robert Jenrick, a brit belügyminisztérium bevándorlási államtitkára kedden egy interjúban úgy fogalmazott, a kabinet a jövő évi választásokig teljes egészében fel akarja számolni a tenger felőli illegális bevándorlást. Mint fogalmazott, számos lehetőséget megvizsgáltak, és arra a meggyőződésre jutottak, hogy a rendszerbe be kell vezetni az elrettentést.
„Biztosítanunk kell, hogy a Ruanda-terv még a jövő évi választások előtt sikerrel végződjön” – jelentette ki az államtitkár, aki elismerte, hogy a kormány törekvéseit jelentősen megnehezítheti, ha jogellenesnek ítélik a terveket.
Rishi Sunak miniszterelnök úgy nyilatkozott az ítéletről, hogy „nem ez az az eredmény, amelyben reménykedtünk”, de a kormány már mérlegeli a további lépéseket az ügyben.
Kiemelt kép: Rishi Sunak brit miniszterelnök (b) üdvözli Paul Kagame ruandai elnököt (Fotó: Wiktor Szymanowicz/Anadolu Agency via Getty Images)