Egy ukrán katonatiszt irányította az Északi Áramlat elleni támadást, ami közvetlen bizonyítéka, hogy Ukrajna részt vett a szabotázsakcióban
– számolt be a Washington Post.
Az amerikai lap szerint az ukrán hírszerzéssel szoros kapcsolatban álló ezredes, Roman Cservinszkij a logisztikát és a támogatást biztosította annak a 6 fős csapatnak, akik hamis személyazonossággal egy bérelt vitorlásról robbanótölteteket helyeztek el a gázvezetéken.
Az M1 híradójában látható felvételeken látható Roman Cservinszkij, akit a Washington Post a gázvezetékrendszer megtámadásával hoz kapcsolatba. A 48 éves katona az ukrán különleges műveleti erőknél szolgált, több titkos akcióban is részt vett, majd a háború kitörése után az Oroszország által elfoglalt területeken az ellenállási tevékenységre összpontosított.
A veterán hírszerző tagadja, hogy köze lenne a robbantáshoz és az erről szóló, szerinte alaptalan találgatásokat orosz propagandának nevezte. Az ukrán kormány szóvivői pedig ahogy korábban többször, úgy most is hallgatnak a témában.
Ukrajna következetesen tagadja, hogy köze lenne az Északi Áramlat felrobbantásához. Volodimir Zelenszkij például a nyáron egy interjúban azt mondta: „Én vagyok az elnök, és ennek megfelelően adok utasításokat. Ukrajna semmi ilyesmit nem tett. Soha nem cselekednénk így. ”
Az Északi Áramlat tavaly szeptemberi felrobbantása óta Németország, Dánia és Svédország is nyomoz az ügyben. A vizsgálatok már Oroszországot, az Egyesült Államokat és Ukrajnát is felelőssé tették a terrortámadásért. A felelősséget viszont még senki sem vállalta.
Elemzők szerint kicsi az esélye, hogy Moszkva állna a terrorcselekmény hátterében,
ugyanis valószínűtlen, hogy az oroszok a saját gázvezetékük felrobbantásával vágják el magukat a bevételektől és csökkentsék a befolyásukat Európa energetikai helyzetére.
Az Egyesült Államok feltételezett szerepe többek szerint azért is érdekes, mert Joe Biden még a háború kitörése előtt a vezeték megszüntetésével fenyegetőzött.
Az amerikai elnök azt ígérte, ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, akkor tesznek róla, hogy ne legyen tovább Északi Áramlat.
A fordulat idén márciusban következett be, amikor a New York Times amerikai hírszerzői források alapján már arról írt: egy ukránbarát csoport a felelős az Északi Áramlat felrobbantásáért. Ezt az ukrán kormány azonnal cáfolta.
„Számomra ez egy elég furcsa történet, semmi közünk hozzá” – szögezte le Olekszij Reznyikov, ukrán védelmi miniszter.
Azonban a nyomozások szálai továbbra is Ukrajna irányába mutatnak, egyebek mellett brit és német lapok is arról írtak, hogy ha Volodimir Zelenszkijt ugyan nem is tájékoztatták, de Kijevnek köze lehet a terrorcselekményhez. Szakértők azt is megjegyzik:
az ukránok amerikai támogatás nélkül nem tudták volna végrehajtani a robbantást.
Ukrajna a háború kitörése óta több titkos műveletet és támadást hajtott végre Oroszország területén. Viszont több szakértő is arra hívta fel a figyelmet, hogy az Északi Áramlat elleni támadás célpontja egy olyan nem katonai infrastruktúra volt, ami több millió európai ember energiaellátását biztosította. Ráadásul az Északi Áramlatban a Gazprom 51 százalékos tulajdonnal rendelkezik, és a megépítéséhez német, francia és holland energetikai cégek is dollármilliárdokkal járultak hozzá.