Aktuális

Kisiklott egy tehervonat több kocsija Soroksáron

A G7-országok továbbra is támogatják Ukrajnát, és a Gázai övezetbe irányuló segélyszállítmányok bővítését sürgetik

Határozott támogatásukról biztosították Ukrajnát az orosz támadással szemben, és a Gázai övezetbe irányuló segélyszállítmányok bővítését sürgették a világ legfejlettebb ipari demokráciáit tömörítő G7-országok külügyminiszterei szerdán Tokióban.

A kétnapos tanácskozásról kiadott közös közlemény szerint a résztvevők elítélték a Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni támadásait, megerősítették Izrael önvédelemhez való jogát, egyúttal a harci cselekmények közben humanitárius szünetek tartására szólítottak fel a Gázai övezetben élő civilek segélyezésének felgyorsítása érdekében.

A tárcavezetők a zárónyilatkozatban a Gázai övezetbe irányuló akadálytalan humanitárius segítséget – ivóvizet, élelmiszert, orvosi eszközöket és üzemanyagot –, humanitárius folyosók megnyitását, a segélymunkások beengedését az övezetbe, illetve az ott fogva tartott túszok elengedését sürgették.

Aláhúzták, hogy

a G7-csoport országai továbbra is minden erőfeszítésükkel igyekeznek megakadályozni a harcok kiszélesedését.

Elítélték és elfogadhatatlannak nevezték a zsidó telepesek palesztinok elleni támadásait, melyek aláássák Ciszjordánia biztonsági helyzetét, és gyengítik a tartós béke esélyeit.

Felszólították Iránt, hogy hagyjon fel a Hamász és a Hezbollah libanoni síita szervezet támogatásával, és ne tegyen olyan lépést, amely destabilizálhatja a közel-keleti térséget.

Ígéretet tettek arra, hogy közösen folytatják a szigorú szankciók bevezetését Moszkvával szemben, közép- és hosszú távon felgyorsítják az Ukrajna újjáépítésére irányuló erőfeszítéseket, és folytatják az erőfeszítéseket a békefolyamat érdekében.

Határozottan elítélték az Oroszországba irányuló észak-koreai fegyverszállításokat és Phenjan rakétaindításait.

Hangsúlyozták: a gázai konfliktus ellenére fontos, hogy az Ukrajna támogatása iránti elkötelezettségük „soha ne lankadjon”.

A külügyminiszterek továbbá komoly aggodalmukat fejezték ki a Dél-kínai-tenger és a Kelet-kínai-tenger térségében kialakult feszültség miatt, és aláhúzták: elleneznek minden egyoldalú, a status quo megváltoztatását célzó lépést.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-en üdvözölte a közleményt, mely, mint mondta, bizonyítja Ukrajna megingathatatlan támogatását, „még más globális események árnyékában is”.

Emellett külön köszönetét fejezte ki a japán kormány felé Tokió energiaellátási támogatása – a többi között turbinák és transzformátorok – miatt.

Kiemelt képünk: Csoportkép a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 külügyminisztereinek tokiói találkozóján részt vevő politikusokról 2023. november 8-án. B-j: Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, James Cleverly brit, Annalena Baerbock német külügyminiszter, Antony Blinken amerikai, Kamikava Joko japán külügyminiszter, Melanie Joly kanadai és Catherine Colonna francia külügyminiszter és Antonio Tajani olasz külügyminiszter. (Fotó: MTI/EPA pool/Eugene Hoshiko)

Ajánljuk még