Aktuális

A vízben kapott szívrohamot, a megmentésére siető feleségét is elnyelték a hullámok

Egy hónapja támadta meg Izraelt a Hamász, több mint tízezer ember veszthette életét a harcok kitörése óta

Napra pontosan egy hónapja kezdődtek a harcok Izrael és a Hamász között, miután a palesztin terrorszervezet fegyveresei betörtek több dél-izraeli településre. Sokakat megöltek, több, mint 200 embert pedig elhurcoltak Gázába. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy interjúban azt mondta: nem lesz tűzszünet, amíg nem engedik el az izraeli túszokat. Hozzátette: az egyetlen dolog, ami hat a Hamászra, az a katonai nyomás.

Ezernégyszáz gyertyát gyújtottak a jeruzsálemi Siratófalnál hétfőn este. A zsidók szent helyén a Hamász palesztin terrorszervezet október 7-ei támadásának áldozataira emlékeztek.

A jeruzsálemi Óváros falára pedig az iszlamista szélsőségesek által elhurcolt több mint kétszáz túsz fényképét vetítették ki.

A terroristák ugyanis épp egy hónapja törtek be Izrael területére, mészárlást rendeztek a határ menti kibucokban, a házakat felgyújtották, a túlélőket pedig magukkal vitték Gázába. Egy fesztivál területére is betörtek, ahol legkevesebb kétszáznegyven fiatallal végeztek. Szemtanúk beszámolói szerint még az óvóhelyekre is gránátot dobtak be a Hamász fegyveresei.

A terrortámadásra válaszul az izraeli vezetés hadiállapotot hirdetett és légicsapásokat indított a Gázai övezet ellen. A Hamász által felügyelt egészségügyi hatóságok szerint egy hónap alatt több, mint tízezer ember vesztette életét a harcok miatt.

Kapcsolódó tartalom

Az emberek csak a pincékben bújhatnak el, hogy megvédjék magukat. Hála Istennek, mi túléltük, de öt ember meghalt a közelben. A környéket szétbombázták. Nem érezzük magunkat biztonságban sehol. Még a kórházakat is légitámadások érik. Sehol sem lehetünk biztonságban” – mondta egy gázai férfi.

Izrael hetek óta kéri az övezet északi részén élőket, hogy meneküljenek dél felé. A napokban a zsidó állam hadserege bejelentette, hogy

körülzárta Gázavárost, azonban felállítottak egy humanitárius folyosót, ahol a palesztin civilek elhagyhatják a harcműveleti területet.

A légitámadások a Gázai övezet déli részén is rendszeresek. A ritkábban lakott területen nehéz elszállásolni az északról menekülőket. Az emberek többsége a civil szervezetek által felállított ideiglenes táborokban él, miközben egész Gázában élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzdenek. Hétfő éjjel az egyiptomi határnál fekvő Rafahból is légitámadásokat jelentettek, pedig az ottani átkelőt alig egy hete nyitották meg a sérült palesztinok és a külföldi útlevéllel rendelkezők előtt. Az izraeli miniszterelnök egy tv-interjúban azt mondta: nem lehet szó tűzszünetről, amíg a Hamász nem engedi el az október 7-én elhurcolt izraelieket.

Kapcsolódó tartalom

Nem lesz általános tűzszünet Gázában a túszaink szabadon bocsátása nélkül. Ami a rövid taktikai szüneteket illeti, ilyenek voltak már korábban is. Ellenőrizni fogjuk a körülményeket, hogy lehetővé tegyük az áruk és a humanitárius javak bejuttatását, vagy az egyes túszok távozását, de nem hiszem, hogy általános tűzszünet lesz. Szerintem ez akadályozná a háborús erőfeszítéseket és a túszok kiszabadítására tett erőfeszítéseinket. Mert az egyetlen dolog, ami hat a Hamász bűnözőire, az a katonai nyomás” – fogalmazott Benjámin Netanjahu.

Az izraeli haderő jelentése szerint csapataik elfoglalták a Hamász egyik erődített állását a Gázai övezet északi részén, amelyben páncéltörő rakétákat, fegyvereket és hírszerzési anyagokat találtak. Emellett a terrorszervezetet fegyvereseit támadták az egyik kórház közelében, ahol az izraeliek szerint egy fegyverraktár lehetett, a légicsapás ugyanis jelentős másodlagos robbanásokhoz vezetett.

Kapcsolódó tartalom

Ajánljuk még