A következő években akár egy nagyságrenddel bővülhet a kazah-magyar gazdasági együttműködés – többek között erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök Asztanában, miután katonai tiszteletadás mellett fogadta őt Kazahsztán elnöke.
„Az energiaellátásunk kulcskérdés. És nekünk fontos, hogy
kőolajat most már nemcsak Oroszországból, hanem Kazahsztánból is tudunk szállítani Magyarországra.
Ennek a volumene most még nem nagy, de a csatornát megnyitottuk. Ez a mi országunk biztonsága szempontjából egy rendkívüli előrelépés, és hálásak vagyunk Önnek, hogy ezt lehetővé tette” – mondta Orbán Viktor, miniszterelnök.
Orbán Viktor később találkozott Asztanában Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is.
A két vezető a Türk Államok Szervezetének 10. csúcstalálkozóján folytatott kétoldalú megbeszélést a kazah fővárosban.
Kapcsolódó tartalom
Orbán Viktor Erdogan török elnökkel tárgyalt
Orbán Viktor: Tovább bővülhet a Magyarország és Kazahsztán közötti gazdasági együttműködés
„A kőolaj és a földgáz terén történő együttműködés aláhúzza a stratégiai jelentőségét a magyar–kazah kapcsolatoknak” – mutatott rá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Idén 630 ezer tonnányi kőolaj érkezik hazánkba a közép-ázsiai országból – mondta a magyar kormánydelegációval utazó külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter megerősítette:
a kormány stratégiai jelentőséget tulajdonít annak, hogy hazánk több forrásból tudjon energiát vásárolni.
„Mind a kőolaj, mind a földgáz szállítások tekintetében a következő időszakban Kazahsztán szerepe növekedni fog. Már az idei esztendőben rekordmennyiségű kőolajat vásárolunk Kazahsztánból, amely vegyesen, szárazföldi csővezetékes és tengeri szállítással érkezik Magyarországra. Az idei esztendőben mintegy 630 ezer tonnányi kazah kőolajat használunk fel Magyarország kőolajellátása során” – részletezte Szijjártó Péter.
Kapcsolódó tartalom
Mindez azért lehetséges, mert
a magyar kormány korábban kiharcolta Brüsszelben, hogy a szankciók ne érintsék a Kaszpi-tengeri térség kőolaj-kitermelését.
A tárcavezető közölte azt is, hogy a Mol még idén elkezdi egy földgázmező kitermelését Kazahsztánban, ami még tovább erősíti Magyarország energiabiztonságát.
Szijjártó Péter a találkozó után részt vett a kazah fővárosban a Petőfi Sándorról elnevezett új utca felavatásán. A külügyminiszter kifejtette: minden nyomás ellenére
Magyarország és Kazahsztán is kitart saját kultúrája, nemzeti jellegzetességei mellett,
ugyanis ez teszi erőssé a két országot, ez teszi lehetővé minden válság túlélését.
„A magyar nyelv biztosan nem világnyelv. Körülbelül 13–14 millió ember beszél magyarul a világon. Ezért nagyon komoly erőfeszítéseket kell tennie annak, aki meg szeretne érteni minket és a mi színvonalas irodalmunkat. De azoknak, akik szeretnének megérteni minket, az irodalmunkat és Petőfi Sándort, nagyon jó hírem van.
Már megjelent az a kötet, mely Petőfi Sándor 196 versének kazah fordítását tartalmazza.
Egy szó mint száz, szeretném kifejezni hálánkat ezért a szép gesztusért, hogy önök Petőfi Sándorról utcát neveztek el” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország és Kazahsztán okkal magabiztos, mivel mindkét ország ezeréves, rendkívül gazdag és tiszteletteljes kultúrával rendelkezik.
Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök hagyományos kazah öltözetben és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök Asztanában, az elnöki palotában 2023. november 2-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán