Aktuális

Életműdíjat kap George Lucas a Cannes-i Filmfesztiválon

„A különleges erőknél dolgoztam Afganisztánban. Kommandós voltam. Nem tudom, mit fogok kezdeni magammal Németországban”

Egyre több a kiképzett katona a balkáni útvonalon a Magyarország felé tartó migránsok között. Az M1-nek egyikük arról beszélt, hogy kommandósként szolgált Afganisztánban. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója azt mondta: Nyugat-Európában folyamatosan nő a terrorfenyegetettség, ami miatt nagyon komoly nyugtalanság érzékelhető az ottani lakosságban. Úgy fogalmazott: az egyetlen esély az, ha a jövő évi EP-választáson nagyobb támogatást kap az illegális migráció elleni határozott fellépés politikája.

A bozótosban, erdős részeken tanyáznak a migránsok a szerb főváros melletti Obrenovácon. Bandákba verődve ülnek a fűben, egyeztetnek és a további útjukat szervezik, ugyanis egyikük sem akar Szerbiában maradni. Az úti céljuk valamelyik nyugat-európai ország.

„Iránon, Törökországon és Bulgárián is keresztül haladtunk már. Szerbia után Magyarország vagy Horvátország következik, de mindkét esetben nehéz lesz átjutni a határon”

– mondta egy afgán migráns.

Kapcsolódó tartalom

Hátizsákokkal felpakolva indulnak el a határ menti települések felé. Mindent elkövetnek, hogy bejussanak az Európai Unióba, és sokuk számára a fegyverhasználat sem ismeretlen. Legtöbbjük képzett katonaként indul el a balkáni útvonalon.

„A különleges erőknél dolgoztam Afganisztánban. Kommandós voltam. Nem tudom, hogy mit fogok kezdeni magammal Németországban”

– tétovázott egy afgán katona.

Kapcsolódó tartalom

Az illegális bevándorlók Afganisztánból, Szíriából, Marokkóból és Pakisztánból indultak útnak. A harcedzett férfiak tömeges érkezése biztonsági kockázatot jelenthet Európa számára.

„Igen, sok katona indul el és hagyja el Afganisztánt. Nekem is nagyon sok olyan barátom van, akik a seregben harcoltak. Ők mind Bulgáriában vannak most és Európa felé tartanak”

– magyarázta egy másik afgán migráns.

Amint átlépték Szerbia déli határát, Belgrádba vezet a migránsok első útja, ahonnan taxikkal vagy autóbuszokkal mennek tovább a határ menti települések irányába. Az okmányok nélkül érkezők legtöbbje fiatal férfi, akik a szerb fővárosban is félelmet keltenek a lakosok között, mivel csoportosan foglalják el a közterületeket. A gyakori hatósági akciók sem vezetnek tartós eredményre.

„Látom, hogy szinte mindig van itt migráns. Elfoglalják a padokat a parkban. Időnként rabszállítókkal és több autóval vonul ki ide a rendőrség és elviszik őket“

– mondta egy belgrádi egyetemista.

Az autópályán kisebb-nagyobb csoportokban vonulnak az illegális bevándorlók Horgos irányából Királyhalom felé és a közeli Szelevényi-erdőbe. Az autópálya melletti benzinkútnál közösen járőröznek a szerb és a német rendőrök, miközben a taxisok is a migránsokra várnak.

Kapcsolódó tartalom

A terrorfenyegetettség egyre nő, nagyon komoly nyugtalanság érzékelhető a nyugat-európai lakosságban – mondta Bakondi György az M1 reggeli műsorában. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója hozzátette, hogy a német kancellár már arról beszélt, a kitoloncolásokat fel kell gyorsítani. Mindezek pedig azt mutatják, hogy elérte a politika szintjét az aggodalom és a fenyegetettség érzése.

„Abban lehet bízni, hogy a jövő évi uniós választásoknál ez a típusú lakossági elégedetlenség és aggodalom, félelem majd megjelenik a szavazatokban is

és talán egy más összetételű Európai Parlament és Bizottság megkísérelheti a normál állapotok helyreállítását a határon, és a teljesen jogszerű, a lakosság biztonsági igényeit messzemenően figyelembe vevő megoldások keresését a migráció megállítására, nem pedig kezelésére” – mondta a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója.

Bakondi György megjegyezte: az egyetlen esély az, ha a jövő évi EP-választáson nagyobb támogatást kap az illegális migráció elleni határozott fellépés politikája.

Kapcsolódó tartalom

A kiemelt kép illusztráció.

Ajánljuk még