Az izraeli parti őrség hajói vernek vissza egy, a tenger felől érkező Hamász-támadást – ez látható az ország védelmi erői által megosztott felvételen. A hatóságok szerint az izraeli hadsereg azután nyitott tüzet a terroristákra, hogy azok egy a gázai határhoz közel fekvő tengerparti kibucra akartak támadni.
Kapcsolódó tartalom
A terroristák állítólag egy víznyelő aknán keresztül is megpróbáltak Izraelbe jutni.
A Hamász szerteágazó alagút-hálózatot épített ki, részben azért, hogy hogy betörjenek a szomszédos országba, de azért is, hogy elrejtőzhessenek az izraeli csapások elől.
Az eddig szabadon engedett izraeliek szerint a túszok többségét is ilyen alagutakban tartják fogva.
A Gázát irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet kiskorú izraeli túszainak nevét viselő játékmackók a tel-avivi Dizengoff téren 2023. október 25-én. Az izraeli hadsereg szerint a Hamász több mint 200, izraeli és külföldi állampolgárt ejtett túszul, amikor október 7-én többfrontos támadást intézett Izrael ellen. (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)Tel-Aviv belvárosában bekötött szemű, piros foltokkal tarkított plüssmackókat helyeztek el egy téren, amivel az elrabolt mintegy 30 gyermek szabadon engedését követelik.
„Itt járva könnyű emlékeztetni magamat, miért szolgálok a seregben. Nincsenek szavak, amikkel le lehetne írni ezt a borzalmat. Az otthonaikban pihenő ártatlan embereket, köztük gyermekeket öltek meg vagy hurcoltak el”– panaszolta egy nő.
A légiriadók az elmúlt hetekben mindenapossá váltak az izraeli városokban.
Az iszlamista erők a Gázai-övezetből és Libanonból is folyamatosan átlőnek az izraeli területekre. A zsidó állam védelmi erői szüntelenül válaszcsapásokat mérnek a terroristákra.
Közleményük szerint a Hamász az elmúlt napokban úttorlaszokat alakított ki Gázában, hogy megakadályozza a lakosság délre vonulását. Az izraeli hadsereg legutóbbi légitámadásai során a terrorszervezet állásai mellett ezeket a barikádokat célozta meg.
Feszült a helyzet a libanoni határon is. A szomszédos országban működő,
Irán által támogatott Hezbollah félkatonai szervezet, valamint a Hamász és az Iszlám Dzsihád vezetői szerdán egy titkos helyszínen találkoztak.
A Hezbollah közleménye szerint együttműködésük célja, hogy győzelemre vezessék a gázai ellenállást.
Az ENSZ biztonsági tanácsának keddi ülésén António Guterres főtitkár kemény kritikát fogalmazott meg Izraellel szemben. Úgy fogalmazott, hogy
a Hamász támadása nem egy légüres térben történt.
„Semmi nem igazolhatja a civilek megölését és elrablását. A polgári foglyokat azonnal szabadon kell engedni. Fontos ugyanakkor felismerni azt is, hogy a Hamász támadása nem egy elszigetelt jelenség. A palesztin nép több mint fél évszázada elnyomatásban él. A Hamász terrorcselekményei nem jogosítják fel Izraelt arra, hogy ezekért kollektívan büntesse a palesztinokat” – fogalmazott António Guterres.
Kapcsolódó tartalom
A főtitkár kijelentéseire indulatos izraeli válasz érkezett.
„Ön, főtitkár úr elvesztette az erkölcsi tartását és a semlegességét.
Az ön kijelentései toleranciát hirdetnek a terrorizmussal szemben, ezáltal jogosnak nyilvánítják a terrorizmust. Azt gondolom, hogy amennyiben a főtitkár úr nem kér bocsánatot Izraeltől, akkor le kell mondania a tisztségéről. Ha ez nem történik meg, akkor az egész ENSZ-nek nincs létjogosultsága” – mondta Gilad Erdan, Izrael állandó ENSZ-képviselője. Szerdán Izrael bevonta az ENSZ humanitárius ügyekért felelős vezetőjének vízumát.
Közben az ENSZ gázai kirendeltsége bejelentette: üzemanyag hiányában szerdán az övezet összes kórháza leállhat. A szervezet szerint az egészségügyi intézményekben már pokoli állapotok uralkodnak.
Az izraeli hatóságok szerint azért nem engednek üzemanyagot a térségbe, mert félő, hogy az a Hamásznál köt majd ki.
Az ellátás hiánya egyre súlyosabb problémát jelent. Bár szombat óta Egyiptom felől már korlátozottan bejuthattak segélyszállítmányok az övezetbe, ez azonban koránt sem elegendő a hajléktalanná vált százezrek számára. Kedden például nyolc kamiont engedtek be a térségbe, pedig napi százra lenne szükség.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt képen: A Gázát irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet kiskorú izraeli túszainak nevét viselő játékmackók a tel-avivi Dizengoff téren 2023. október 25-én. Az izraeli hadsereg szerint a Hamász több mint 200, izraeli és külföldi állampolgárt ejtett túszul, amikor október 7-én többfrontos támadást intézett Izrael ellen. (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)











