Az izraeli hadsereg néhány egysége szombaton átlépte a gázai határt, hogy előkészítse az átfogó szárazföldi hadműveletet. Az izraeli kormány szerint a különleges erők sorozatos rajtaütéseket hajtottak végre, és megsemmisítettek egy terroralakulatot. Sajtóinformációk szerint több elhurcolt túsz holttestét is megtalálták, és hazaszállították Izraelbe.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök még péntek este úgy fogalmazott: ez csupán a kezdet. „Példátlan erővel csapunk le ellenségeinkre. Hangsúlyozom: ez csak a kezdet. Ellenségeink még csak most kezdték megfizetni az árát. Hadd ne részletezzem, mi következik” – mondta Netanjahu.
A kormányfő szombaton meglátogatta a határon állomásozó katonákat, és a miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint azt kérdezte tőlük, hogy készen állnak-e a következő szakaszra.
Péntek éjfélkor egyébként lejárt az a határidő, amelyet az izraeli hadsereg adott a Gázai övezet északi részén élőknek, hogy távozzanak, mielőtt megkezdik a szárazföldi támadást. A katonák korábban több ezer röplapot szórtak le a lezárt övezet északi részén, felszólítva a lakosságot, hogy hagyják el a térséget, és húzódjanak délre a saját biztonságuk érdekében.
Közben többször is bombázták a Gázai övezet északi részét, ahol egye nő a halálos áldozatok száma.
A kórházakban sok a sebesült, szombaton pedig a Vörös Félhold négy munkatársa is életét vesztette Gázában.
Jordánia szerint Izrael háborús bűnöket követ el
A jordán külügyminiszter háborús bűncselekménynek nevezte az izraeli támadást.
„A Gáza elleni háborúnak véget kell vetni, mert humanitárius katasztrófát okoz. A nemzetközi jog szerint ez kollektív büntetésnek minősül, amit nem szabad elhallgatnunk. Már most hiány van élelmiszerből, gyógyszerből és üzemanyagból”
– fogalmazott Ajman Alszafadi tárcavezető.
Kapcsolódó tartalom
A Gázai övezet határa mentén több százezer izraeli katona várja a parancsot, hogy megindítsa a szárazföldi csapást.
A hadművelet egyik fő célja, hogy megsemmisítsék a sűrűn lakott települések alatt húzódó alagútrendszert, amelyet az iszlamisták fegyverraktárként és rejtekhelyként is használnak. Izrael ugyanakkor beleegyezett abba, hogy nem támadja azokat a területeket, amelyeken a külföldiek áthaladnak. Így nekik esélyük van kijutni a palesztin területekről.
„Jelentős mozgást tapasztaltunk a palesztin civil lakosok részéről dél felé. Az emberek odafigyelnek a figyelmeztetésekre. Ugyanakkor nagyon aggasztó, hogy a Hamász megpróbálta megakadályozni a palesztin civileket abban, hogy elhagyják ezt a területet” – mondta az izraeli hadsereg szóvivője.
A Hezbollah is kibiztosította fegyvereit
Közben a libanoni határszakaszon is egyre feszültebb a helyzet.
Pénteken a Hezbollah több rakétát lőtt ki izraeli állásokra pénteken, válaszul Izrael dróntámadást hajtott végre a félkatonai szervezet támaszpontjai ellen.
Kapcsolódó tartalom
A hadsereg szóvivője azt mondta: számos harckocsit helyeztek készenlétbe, hogy vissza tudjanak verni egy esetleges támadást.
Kiemelt képen: Izraeli katonák Dél-Izraelben, a Gázai övezet határának közelében egy gyülekezési ponton 2023. október 14-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én támadást indított Izrael ellen, ahol 1300 ember életét vesztette. A Hamász elleni izraeli válaszcsapások 2215 palesztin halálát okozták a Gázai övezetben. (Fotó: MTI/EPA/Atef Szafadi)