– A bizottság azzal is indokolja a költségvetés emelését, hogy biztosítaniuk kell az EU határvédelmét is. Eddig mekkora összeggel járult hozzá Brüsszel például Magyarország vonatkozásában a 2015 óta tartó tömeges illegális migrációs válság okozta határvédelmi többletkiadásokhoz?
– Magyarország esetében a 700 milliárd forintot közelítik 2015 óta a határvédelmi kiadások, azonban Brüsszel ennek alig egy-két százalékát térítette meg. Mi, magyarok évek óta Európa védelmezői vagyunk, tavaly a negyedmilliót is meghaladta azon illegális migránsok száma, akiket hazánk megállított a szerb–magyar határon, míg az elmúlt fél évtizedben egymillió, Európába törvénytelen módon belépni szándékozó migráns bejutását akadályoztuk meg. Itt lenne az ideje, hogy Brüsszel végre támogassa, ne pedig gáncsolja a tagállamok határvédelmi erőfeszítéseit!
– Egyes politikusok szorgalmazták, hogy a tagállamok járuljanak hozzá további tízmilliárd euróval az EU külső határainak a védelméhez. A költségvetésben ezt a tételt azzal is indokolták már korábban a bizottság részéről, hogy a határvédelmi kapacitások növelése további EU-tisztségviselők és személyzet alkalmazását teszi indokolttá, tehát bérköltségekre is szükségük van.
– A háborús politika miatti energiaválság, az elhibázott uniós szankciók és elszabadult infláció miatt a tagállamok csökkentették adminisztratív kiadásaikat.
Ezzel szemben a brüsszeli bürokrácia több milliárd euró pluszt kér a saját kiadásaira. Teszik ezt akkor, amikor az Európai Számvevőszék 2022-es éves jelentése egészen megdöbbentő képet mutat a brüsszeli korrupcióról.
– A strasbourgi vita során José Manuel Fernández európai parlamenti képviselő arról beszélt, hogy az EU által felvett hitelek kamatai megnőttek: csak ebben az évben 15 milliárd euróról 30 milliárd euróra emelkedtek. Hogyan lehetséges ez, hiszen Brüsszel azzal propagálta a közös hitelfelvételt, hogy a kamatok elhanyagolhatók lesznek.
– A brüsszeli bürokrácia nagyot hibázott, amikor ahelyett, hogy azonnal kifizette volna a Covid utáni helyreállításra szánt pénzeket, mindenfelé, mondvacsinált, a lengyelek és a mi esetünkben politikai, más tagállamoknál túlzó adminisztratív feltételekhez kötötte ezeket. Amit mi politikai büntetésként, mások „jutalomként” kapták, azaz nem kapták meg az uniós forrásokat.
A folyó áron 723 milliárd eurós helyreállítási keretből, az eltelt három év alatt még csak 153 milliárd eurót fizettek ki. A kamatok pedig közben elszálltak, és az Európai Bizottság ahelyett, hogy gyorsan, alacsony kamatok mellett kifizette volna a tagállamoknak járó forrásokat, magasabb kamatok mellett lassan csorgatja a pénzeket.
Tőlünk meg azt kérik, adjunk pénzt az RRF-programok növekvő kamatainak kifizetésére, miközben nem adják oda a nekünk járó pénzt ebből az alapból.
– A szocialisták közül Eider Gardiazabal Rubial felszólalásában megjelent az az indoklás is, hogy az infláció a családi háztartásokra és a költségvetésre is nagyobb terhet helyez. Az Európai Bizottság milyen formában segíti az európai háztartásokat?
– Semmilyen formában, sőt, ahol lehet, még a családokat támogató magyar rezsicsökkentés rendszerét is támadják.
Brüsszel a rezsitámogatások kivezetésére szólította fel a tagállamokat, mindezt egy energiaválság kellős közepén.
– A baloldali képviselők szerint rugalmatlan a költségvetés. Vajon hogyan és miből kívánják ezt megoldani?
– Az európai polgárok pénzéből akarják rugalmassá tenni. Három év telt el az unió hétéves költségvetéséből, és Brüsszel már újabb pénzek befizetésére akarja kötelezni a tagállamokat, mert több pénzt akar adni az ukránoknak a háborúra. A magyar kormány álláspontja, hogy a fegyveres konfliktusnak egy azonnali fegyverszünettel lehet véget vetni. Még több pénzt beleönteni egy háborús gépezetbe nem ezt a célt szolgálja.
– Folyamatosan visszatérő követelés Brüsszel részéről a tagállamok irányában a transzparencia és az elszámoltathatóság. Amennyiben a bizottság kifogyott a közösség pénzéből, van-e mód a felelősök elszámoltatására?
– A 2022-es uniós költségvetés végrehajtásának ellenőrzése során minden korábbinál több és nagyobb összegeket érintő szabálytalanságokat tárt fel az Európai Számvevőszék.
A jelentés egyértelművé teszi, hogy mindent elborít a brüsszeli korrupció. A brüsszeli bürokrácia intézményeiben mindennaposak a visszaélések, a szabálytalanságok, és a helyzet egyre rosszabb. Mindent elmond az a tény, hogy Eva Kaili, az Európai Unió legnagyobb korrupciós botrányának főgyanúsítottja egy bírósági végzésnek köszönhetően már részt vehet az Európai Parlament plenáris ülésén, sőt, még szavazhat is.
A brüsszeli korrupciós botrány egy másik főszereplője, a belga Marc Tarabella pedig megszavazta azt a határozatot, amelyben politikai korrupcióval vádolják Magyarországot. A brüsszeli rendszerszintű korrupció felszámolása érdekében gyökeres változásra van szükség.
– Lehet tudni arról, hogy milyen garanciákat követelt az Európai Bizottság az ukrán vezetéstől a nekik juttatott uniós pénzek felhasználását illetően?
– Továbbra sem kaptunk megnyugtató választ arra, hogy a háború kezdete óta mekkora összegeket és milyen forrásból fizettek ki Ukrajnának, azt milyen feltételekkel, mire használták fel.
Ami tény, hogy az Európai Számvevőszék 2021-es különjelentése szerint Ukrajna hosszú évek óta szenved a korrupciótól, minden évben hatalmas – több tízmilliárd dolláros – összegek vesznek el a korrupció következtében. Az őshonos kisebbségek, így a magyar kisebbség jogait, pedig folyamatosan megsértik, így Ukrajnáról, mint működő jogállamról nem beszélhetünk.
Most Brüsszel azt akarja, hogy adjunk még négy évre feltétel nélkül háborús pénzt Ukrajnának.
– Működőképesek maradnak az EU-s intézmények abban az esetben, ha a tagállamok nem járulnak hozzá további eurómilliárdok befizetéséhez?
– Brüsszel bürokrácia azért akarja újabb pénzek befizetésére kötelezni a tagállamokat, mert több pénzt akar adni Ukrajnának a háborúra, több pénzt akar adni migrációra. A jelenlegi kereteket hét évre előre meghatározták. A brüsszeli bürokráciának nem kellene mást csinálnia, mint egyszerűen kifizetni a tagállamoknak a nekik jogosan járó forrásokat.
Kapcsolódó tartalom
– Kijelenthető, hogy a brüsszeli vezetés kifogyott az európai emberek pénzéből?
– Orbán Viktor miniszterelnökkel egyetértve – a helyzet világos, Brüsszel kezéből kicsúszott a gyeplő, néhány hónap múlva pedig választások lesznek Európában, és a bürokraták a munkájuk helyett már arra figyelnek, mi lesz az ő állásukkal és karrierjükkel. A saját pecsenyéjüket sütögetik.
Ilyen helyzetben egy hevenyészett, átgondolatlan költségvetés-módosítást Magyarország semmiképpen sem támogathat.
Rá kell vennünk a brüsszeli bürokratákat, térjenek vissza az asztalaikhoz, és komolyan végezzék el a munkájukat.
Kiemelt kép: Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője beszédet mond a párt 29. tisztújító kongresszusán a Hungexpón 2021. november 14-én (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)