Gázát éltető transzparensekekel és palesztin zászlókkal másztak fel egy szoborra a Hamász terrorszervezet támogatói Párizs belvárosában. A több száz fős csütörtöki megmozduláson hamar előkerültek a fáklyák és a tűzijátékok.
A rendőröknek végül könnygázzal és vízágyúval kellett feloszlatniuk a tüntetést, amelyet a francia hatóságok tiltása ellenére tartottak meg.
A párizsi kormány attól tart, hogy az Izrael és a Hamász közti konfliktus Franciaországba is begyűrűzik. A terroristák szombati támadása óta több mint száz antiszemita támadást jelentettek Franciaországban, ezért megerősítették a rendőri védelmet a zsinagógák és a vallási iskolák környékén.
Kapcsolódó tartalom
Hasonló intézkedéseket jelentett be a héten a brit belügyminisztérium is. Londonban három zsidó iskola péntektől tanítási szünetet rendelt el, attól tartva, hogy diákjait támadások érhetik a brit főváros utcáin.
Bár Németország is betiltotta a Hamász támogatását, a palesztinbarát tüntetők azonban így is napi szinten vonulnak utcára a nagyobb városokban.
Berlinben a több száz fős tömeg palesztin zászlókat lengetett, valamint pirotechnikai eszközöket és üvegeket is dobáltak.
A berlini rendőrség több mint 130 embert vett őrizetbe az egyébként betiltott demonstráción.
Többeket testi sértéssel és rendzavarással is gyanúsítanak. A német bűnügyi hivatal szerint az izraeli fejlemények valószínűleg nagy kockázatot jelentenek a németországi biztonsági helyzetre. Szerintük a tüntetések mellett izraeli létesítményekben vagy azok közelében anyagi károkozásra is számítani kell.
Kapcsolódó tartalom
Közben egy friss közvélemény-kutatás szerint idén meredeken nőtt azoknak a németeknek a száma, akik növekvő migrációs nyomástól tartanak. A megkérdezettek több mint fele fél attól, hogy a bevándorlóhullám túlterheli a német intézményrendszert, de megugrott azok száma is, akik az illegális migrációval járó társadalmi konfliktusoktól tartanak.
A Hamász támogatói nemcsak az európai nagyvárosokban, hanem a tengerentúlon is többször utcára vonultak. Az ausztráliai Sydney-ben a rendőrség már vizsgálatot indított, miután egy megmozduláson antiszemita jelszavakat skandáltak. Egy vasárnapra meghirdetett palesztinbarát tüntetésre pedig csaknem húsz éve nem látott biztonsági intézkedésekkel készülnek.
„Azt tervezzük, hogy a rendőrök hatáskörét kiterjesztjük, így átkutathatnak mindenkit, aki vasárnap a Hyde Parkban gyülekezési és esetleg tiltakozási szándékkal jelenik meg, ehhez pedig nincs szükségük külön indokra. Azt is követelni fogjuk a résztvevőktől, hogy igazolják magukat, és ha ezt nem teszik, az bűncselekménynek minősül” – jelentette be az új-dél-walesi rendőrség vezetője.
Vészjelzésnek kell tekinteni a Hamász melletti szimpátiatüntetéseket
– erről beszélt Orbán Viktor reggel a Kossuth Rádióban.
A miniszterelnök hangsúlyozta: az ilyen megmozdulásokra nem is fog engedélyt adni a magyar kormány.
Kapcsolódó tartalom
„Még Magyarországon is próbálkoztak, de hát ugye itt terrorszervezetek mellett szimpátiatüntetést nem lehet rendezni, mert az önmagában is terrorveszélyt jelentene a magyar polgárok számára. Tehát ezt felejtsük el. Ennek most itt nincs ideje, nem is fogunk erre semmilyen engedélyt megadni, élni fogunk a törvények adta jogainkkal, mármint a kormányzat. De Nyugat-Európában számos helyen nem tudják megakadályozni a terror melletti szimpátiatüntetéseket” – mondta Orbán Viktor.
A kormányfő kiemelte, hogy
miután a migrációs válság idején nagy számban engedtek be ellenőrzés nélkül tömegeket a nyugat-európai országokba, most köztük ott vannak a Hamász megbízottjai is, ami komoly kockázatot jelent.
Orbán Viktor délelőtt a közösségi oldalán azt írta: Magyarországon nem lesz terrorpárti tüntetés. Megvédjük a magyar embereket.
A BRFK megtiltotta a péntekre bejelentett Hamász melletti fővárosi demonstráció megtartását.
Az indoklás szerint Magyarországon nem lehet terrorszervezet mellett tüntetni. A rendőrség a közleményében hozzátette: a gyűlés illeszkedett volna a Hamász felhívásához, amely erre a napra a harag kimutatására szólította fel híveit az egész világon. A BRFK kiemelte: a gyűlés megtartása közvetlenül veszélyeztetné a közbiztonságot és a közrendet. Aki pedig mégis részt vesz a tüntetésen, szankcióra számíthat.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Résztvevők a Párizsban rendezett palesztinpárti szimpátiatüntetésen 2023. október 12-én (Fotó: MTI/AP/Thibault Camus)