A támadót a rendőrség előállította – jelezte a X-en Gérald Darmanin belügyminiszter.
Kapcsolódó tartalom
A merényletben egyetlen diák sem sérült meg – közölte a rendőrség.
Az elkövetőt Mohammed Mogouchkovnak hívják, 20 éves, csecsen nemzetiségű orosz állampolgár, családjával 2008-ban érkezett Franciaországba.
A támadó az iskola volt tanulója, és szerepel a titkosszolgálatoknak az állambiztonságra veszélyes emberek nyilvántartásában.
Menedékkérelmét 2021-ben formai okok miatt visszautasították az illetékes hatóságok, de miután 13 évesnél fiatalabb volt, amikor Franciaországba érkezett, kitoloncolása nem volt lehetséges.
A belbiztonsági szervek 2023 júliusa óta megfigyelés alatt tartották, telefonbeszélgetéseit leghallgatták – jelezték hírszerzési források az AFP hírügynökségnek. A férfit legutóbb csütörtökön ellenőrizék, de a telefonbeszélgetéseiben az elmúlt napokban nem volt arra utaló elem, hogy támadásra készül – tette hozzá a forrás.
„Egy olyan radikális személyről van szó, akinek a potenciálja ismert, de hirtelen döntött arról, hogy akcióba lép, nehézzé téve az ártalmatlanítását” – idézte a forrást az AFP.
L’enseignant assassiné à #Arras s’appelait Dominique Bernard. Il était professeur de français. Il est mort en tentant de s’interposer. Hommage.
Héros. Comme la place centrale de la ville. https://t.co/UXKwf05QOr
— Victor Jules (@VictorLefranc) October 13, 2023
A gimnázium épülete előtt megölt franciatanárnőt a torkán és a mellkasán érte a szúrás a rendőrség szerint. A sérültek között van egy biztonsági őr, aki súlyosan megsérült, életveszélyes állapotban ápolják kórházban, míg egy másik tanár könnyebb sérüléseket szenvedett.
A rendőrség vizsgálja, hogy az iszlamista támadó ismerte-e az áldozatát, illetve, hogy a merénylet összefüggésbe hozható-e a Hamász iszlamista palesztin szervezet felhívásával,
amely ezen a napon a „harag kimutatására” szólítja fel híveit az egész világon.
A támadó 17 éves öccsét is előállították, egy másik közeli oktatási intézmény közelében, de nála nem volt kés, sem más fegyver.
A Le Monde című napilap úgy tudja, hogy az elkövető bátyját 2019-ben 17 évesen Strasbourgban letartóztatták, mert egy öttagú, az Iszlám Állam dzsihadista szervezettel szimpatizáló radiális iszlamista csoport tagja volt, amely rendőrök ellen tervezett merényleteket.
A BFM hírtelevízió úgy értesült, a gyanúsított a támadáskor azt kiállította, hogy Allahu Akbar.
A támadásról készült és a francia televíziókban bemutatott felvételeken látható, hogy többen is megpróbálták feltartóztatni a késelőt. Egyikük, a gimnáziumban tanító egyik filozófiatanár, Martin Dousseau a France2 köztelevízióban elmondta: a késsel hadonászó férfi megkérdezte, hogy milyen tanár, és hogy tanít-e történelmet. Benyomása szerint a merénylő kifejezetten történelemtanárokat akart ölni.
A tanár beszámolója szerint az iskolában pánik tört ki, amikor a diákok szemben találták magukkal a fegyveres férfival.
„Elbarikádoztuk magunkat, aztán megérkezett a rendőrség, és ártalmatlanították” – mondta a tanár.
A nemzetgyűlés bejelentette, hogy az áldozatokkal való szolidaritás jegyében felfüggeszti a munkáját. Emmanuel Macron államfő és Gabriel Attal oktatási miniszter délután a helyszínre látogatott.
JUST IN 🇫🇷: Man yells „Allahu Akbar” before stabbing a teacher to death in a high school in French city of Arras.
After Hamas called for a „global day of rage” on Friday. pic.twitter.com/VATXTmtoiu
— Anonymous (@YourAnonOne) October 13, 2023
A köztársasági elnök a gimnáziumban emlékezett arra, hogy „szinte napra pontosan három évvel Samuel Paty meggyilkolása után ismét egy iskolában csapott le az iszlamista terrorizmus barbarizmusa”.
2020. október 16-án egy csecsen iszlamista lefejezett a nyílt utcán egy történelemtanárt, Samuel Patyt, a Párizshoz közeli Conflans-Sainte-Honorine-ban azért, mert tíz nappal korábban a szólásszabadságról tartott óráján Mohamed profétáról készített karikatúrákat mutatott be a tanulóknak. A 18 éves iszlamista támadót a helyszínen lelőtték a rendőrök.
A Charlie Hebdo szatirikus hetilap ellen 2015 januárjában elkövetett terrortámadás óta több mint 260-an veszették életüket iszlamista merényletekben Franciaországban.
A kormány pénteken elrendelte minden franciaországi oktatási intézmény fokozott védelmét.
Gérald Darmanin belügyminiszter már korábban jelezte, hogy a Hamász szombati izraeli támadása és az izraeli válaszlépés óta Franciaországban „több mint száz antiszemita incidenst” észleltek, amelyek kapcsán 41 embert őrizetbe vettek. A mintegy ötszáz zsidó vallási helyet és oktatási intézményt azóta 10 ezer rendfenntartó védi.
Franciaországban él Európa legnagyobb muszlim és zsidó közössége is, Emmanuel Macron államfő arra szólította fel a franciákat, hogy maradjanak egységesek és tartózkodjanak attól hogy „importálják” az Izrael és a Hamász közti konfliktust.