Aktuális

Újra szabad az autósforgalom előtt a pesti és a budai alsó rakpart

Hanyatló pandadiplomácia: visszakéri Peking Washingtontól a kínai óriáspandákat

Több ezren keresték fel a washingtoni állatkertet, hogy elbúcsúzzanak az óriáspandáktól, amelyek decemberben visszatérnek Kínába. A 25 és 26 éves példányok több mint húsz évvel ezelőtt, 2000-ben érkeztek Amerikába, ahol eredetileg tíz évig maradtak volna, de a megállapodást háromszor is meghosszabbították.

Elözönlötték a látogatók a washingtoni állatkertet a hétvégén, hogy még utoljára megnézzék kedvenceiket, az óriáspandákat. Az állatokat ugyanis hamarosan visszaküldik Kínába. A 25 éves Mej Hsziang és a 26 éves Tian Tian több mint húsz évvel ezelőtt, 2000-ben érkezett az állatkertbe a Kínai Vadvédelmi Egyesülettel kötött együttműködési kutatási és tenyésztési program keretében. Eredetileg tíz évig maradtak volna, de a megállapodást háromszor is meghosszabbították.

„Egy kicsit szomorú vagyok, hiszen egész életemben itt voltak. De talán számukra is izgalmas, hogy visszatérhetnek a hazájukba” – mondta egy huszonéves lány.

A nőstény pandának öt kölyke született, ám a szerződés szerint négyet már korábban vissza kellett küldeni Kínába. A pandapár ötödik utódja, Hsziao Csi Dzsi, aki három évvel ezelőtt mesterséges megtermékenyítéssel jött a világra, a szüleivel együtt indul útnak, várhatóan decemberben.

„Olyan nagy örömet okoznak nekünk, minden egyes nap nézem a pandakamerát. Elvonási tüneteim lesznek, ha már nem láthatom őket” – mondta egy pandarajongó.

Pandadiplomácia

Peking az ötvenes évek óta küld pandákat azokba az országokba, amelyekkel jó kapcsolatokat ápol, az évtizedek alatt ez a gesztus a pandadiplomácia nevet kapta.

A washingtoni állatkert óriáspanda-programja 1972-ben kezdődött, nem sokkal azután, hogy Richard Nixon amerikai elnök történelmi látogatást tett Kínában.

Ám az akkor ajándékba kapott pandapár 1999-ben elpusztult, korábban született kölykeik pedig csupán néhány napot éltek. A washingtoni állatkert 2000-ben kötött szerződést a Kínai vadvédelmi társasággal, és tíz évre kölcsönkapta a mostani óriáspandákat, amikért évente egymillió dollárt fizetett.

Kína azonban nemcsak Washingtonból, hanem az atlantai, San Diegó-i és memphisi állatkertekből is visszakérte az óriáspandákat.

Ezt azzal indokolták, hogy a pandák már elérték azt a kort, amikor egyébként is vissza kell térniük Kínába, a megállapodás szerint pedig már a koronavírus-járvány előtt vissza kellett volna kerülniük az országba.

„Kína és az Egyesült Államok 1996-ban kezdett együttműködni az óriáspandák védelmére irányuló kutatásokban, amelyben négy amerikai állatkert vesz részt. Mindkét fél jó kapcsolatot alakított ki, és kiváló eredményeket ért el” – fogalmazott a hétvégén Mao Ning kínai a külügyi szóvivő, és nem zárta ki, hogy a jövőben is folytatják a közös munkát az Egyesült Államokkal a veszélyeztetett faj védelme érdekében.

Az elemzők azonban

politikai okokat látnak a pandák visszakérése mögött,

miután Washington és Peking közötti a diplomáciai kapcsolatok az elmúlt időszakban történelmi mélypontra jutottak.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Robin van Lonkhuijsen)

Ajánljuk még