Európában a nyilvánosság fórumait alapvetően a baloldal dominálja, amiből kiindulva bravúr lenne fordítani – válaszolta Hörcher Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Politika- és Államelméleti Kutatóintézet vezetője Brüsszelben a hirado.hu kérdésére.
A Közszolgálati Egyetem professzora az Európai Parlament konzervatív csoportja, az ECR által rendezett háromnapos ifjúsági konferencián tartott előadást a 12 országból megjelent fiatal résztvevőknek.
A józan ész és a radikális progresszió értékeinek összecsapásáról szóló áttekintést követő panelbeszélgetésen felszólalt Zdzislaw Krasnodebski lengyel európai parlamenti (EP-) képviselő, valamint több konzervatív európai ifjúsági szervezet képviselője is.
Kapcsolódó tartalom
Progresszív erőfölény
A hirado.hu arról kérdezte a professzort, hogy lát-e esélyt a jövő évi európai parlamenti választásokon a politikai erő jobbra tolódására. Hörcher elmondta, hogy több tapasztalt és rutinos politikussal is beszélt a brüsszeli testületből, akik úgy vélik, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv szerint 2024-ben javítani fognak a konzervatívok képviseleti arányain, az erőviszonyok megfordítása viszont egyelőre nem valószínű.
„Az áttörés sincs kizárva, de nem valószínű. Viszont az erősödés, és ennek megfelelően a pozíciók javítása napirenden van, ami nagyon fontos, mert lépésről lépésre lehet visszanyerni a teret”
– hangsúlyozta Hörcher Ferenc.
A professzor kifejtette, hogy az 1968 óta fokozatosan és drámai módon elveszített erőtérben jelenleg egy olyan baloldali tudás- és információmonopólium működik, amely nemcsak a jobboldal számára, hanem egész Európára nézve rossz.
Azzal kapcsolatban, hogy az NKE professzora szerint mennyire van rálátása az átlagembernek a brüsszeli intézmények működésére, Hörcher emlékeztetett: az Európai Parlament működése nem eléggé átlátható a hétköznapi polgárok többsége számára.
Kapcsolódó tartalom
„Az Európai Parlament eredetileg egy elefánttemető volt, ahova a nyugdíjazott politikusokat küldték” – mutatott rá. Hozzátette, hogy napjainkban viszont a testület olyan aktivista politikát folytat, amivel áthágja a saját jogi korlátait, ennek következtében pedig a jelentősége is egyre nagyobb.
Keleti és nyugati felfogás
A panelbeszélgetést követően lapunk a fiatal konzervatívok szervezeteinek belga és olasz képviselőit kérdezte saját tapasztalataikról. A legnagyobb flamand politikai ifjúsági szervezettől, a Jong N-VA-tól érkezett Shauny Bronders a nyugat- és a kelet-európai konzervativizmus közötti különbségekre hívta fel a figyelmet. Lengyelországi tapasztalatai alapján Kelet-Európában a konzervatívok életében hangsúlyosabban van jelen az egyház. Megítélése szerint
a képviselt értékek és cselekedetek továbbra is az egyházi iránymutatást tükrözik. A nyugati konzervativizmus különbözőségére példaként hozta a melegek házasságának engedélyezését, ami Európa keleti felén továbbra sem elfogadott.
Kapcsolódó tartalom
A nyitott határok politikájával kapcsolatban pedig azt emelte ki, hogy a nyugati emberek nem akarnak konfrontálódni.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a saját generációja megkérdőjelezi-e a radikális progressziót, rámutatott, hogy a mai tinédzserek és huszonévesek inkább hagyatkoznak a közösségi médiában keringő információkra, így a politikai és társadalmi kérdésekben könnyebben válnak a félrevezetés és félretájékoztatás áldozataivá. Kiemelte, hogy ennek következtében a progresszió kérdései nem képezhetik vita tárgyát sem, mivel nem hajlandók elfogadni, hogy létezik másik nézőpont is, a konzervatívokat pedig egyszerűen fasisztának bélyegzik a liberális mainstreamben terjedő álláspont megkérdőjelezéséért.
A befogadásnak is vannak feltételei
Alarico Lazzaro, az Európai Konföderalista Fiatalok (GFE) szervezetének olasz vezetője arról beszélt a hirado.hu-nak, hogy szervezetük révén a föderalista, az Európai Egyesült Államok létrehozására törekvő politikai irányzat ellentézisét akarják biztosítani. Hangsúlyozta, hogy saját generációjára komoly hatással vannak a progresszió olyan soft power eszközei, mint például a Netflix. Az online streaming szolgáltató példáján keresztül rámutatott, hogy a mainstream média a saját meggyőződése szerint írja át a történelmet, aminek jogosultságát kevesen kérdőjelezik meg.
Kapcsolódó tartalom
Az olasz ifjúsági vezetőt a tömeges illegális migrációról is megkérdeztük, amelyet a progresszívok azzal próbálnak elfogadtatni a konzervatívokkal is, hogy a befogadás a kereszténység alapértéke.
Alarico Lazzaro hangsúlyozta, hogy az emberi élet tisztelete valóban keresztény érték és az európai kultúra alapja is egyben, azonban a radikális progresszív politika működése olyan változásokat eredményezett Európa-szerte, mint a lampedusai helyzet Olaszországban. Ide sorolta még a Svédországban tapasztalható feszültségeket, valamint a franciaországi zavargásokat, amelyek átterjedtek Belgiumra is.
Az olasz ifjúsági vezető emlékeztetett, hogy a tömeges illegális migráció 2015-ös megjelenése óta a terrorizmus fenyegetése is visszatért Európába. Úgy véli, hogy „a társadalmi integráció akkor lehet működőképes, amennyiben nem eredményezi az értékek és a civilizációk összeütközését, mivel az hatalmas károkat okoz mind az európaiak, mind a betelepülni próbáló bevándorlók számára”. A konzervatív integrációs felfogás kapcsán kiemelte, hogy a bevándorlóknak akarniuk kell dolgozni és tevékeny részesévé válni az európai társadalomnak.
Kiemelt képen: Az Európai Konzervatívok és Reformisták parlamenti csoportja (ECR) ifjúsági konferenciát szervezett 2023-ban az Európai Parlamentben, Brüsszelben. A szeptember végi egyhetes találkozón Hörcher Ferenc, az NKE Politika- és Államelméleti Kutatóintézetének vezetője is előadást tartott 2023. szeptember 21-én. (Fotó: ECR Group/X)