Erdogan hangsúlyozta, hogy Hegyi-Karabah Azerbajdzsán területének része, és a szakadár régiónak tulajdonított bármely más státusz elfogadhatatlan.
A török külügyminisztérium kedden közzétett állásfoglalásában úgy fogalmazott, hogy Baku „kénytelen volt” intézkedéseket tenni a szuverén területének számító Hegyi-Karabahhal kapcsolatban, miután a 2020-as konfliktust követően
nem sikerült orvosolni jogszerű és legitim aggályait.
Kapcsolódó tartalom
„Úgy véljük, hogy a béke, a biztonság és a gazdasági virágzás, valamint a régió tartós stabilitása elérésének egyetlen módja, ha folytatódnak azok az átfogó megbeszélések Azerbajdzsán és Örményország között, amelyeket máig terjedően részletekbe menően és eredményorientáltan tartottak a felek” – tette hozzá a tárca.
A minisztérium közölte azt is, hogy a régióbéli fejleményeket a török és azeri külügyi tárcavezetők megvitatták az ENSZ Közgyűlésének margóján New Yorkban.
A bakui kormányzat reggel jelentette be, hogy terrorelhárító műveletet indított Hegyi-Karabahban. Az örmény kormányfő szerint viszont etnikai tisztogatásról van szó, és az örmény hadsereg nem vesz részt a harcokban. A nemzetközi közösség számos képviselője
a harci cselekmények azonnali beszüntetésére szólított fel.
Kapcsolódó tartalom
Gegam Sztepanján hegyi-karabahi emberi jogi tisztségviselő szerint a szakadár régió területén 25-en haltak meg eddig az azeri katonai offenzíva miatt. Mint mondta, a halottak közül ketten civilek.
Az örmény sajtó szerint
a sebesültek száma 140-re tehető, 12-en közülük gyerekek.
A nap folyamán zavargások törtek ki Jerevánban, a kormányzat épülete előtt. A tüntetők Nikol Pasinján örmény kormányfő lemondását követelik, amiért szerintük nem tett semmit a hegyi-karabahi katonai történések miatt. A rendőrség egyebek között villanógránátokat vet be tömegoszlatás céljából.
Az ENSZ időközben közölte, hogy szeptember 21-én ül össze a világszervezet Biztonsági Tanácsa Hegyi-Karabah ügyében.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: MTI/EPA