Videóüzenetben jelentkezett a csaknem ezer méteres mélységből az a neves barlangász, aki a dél-törökországi Morca-barlang mélyén lett rosszul, múlt szombaton. Mark Dickey megköszönte a földfelszínről kapott segítséget.
„A török kormány gyors reagálása és a szükséges orvosi felszerelések beszerzésére megmentette az életemet” – mondta.
Mark Dickey egy nemzetközi expedíció tagjaként végzett kutatómunkát több mint ezer méteres mélységben, amikor gyomor-bélrendszeri vérzés lépett fel nála.
Olyan állapotban volt, hogy a mélyben kellett neki segíteni – megmentésére egy nemzetközi akció indult, amiben török szervezetek mellett magyar, horvát, olasz, bolgár és szlovén csapatok is részt vesznek.
A hét elején elsőként a Magyar Barlangi Mentőszolgálat négyfős egészségügyi csoportja ért le Dickey-hez. Gyógyszeres ellátással, valamint vérátömlesztéssel stabilizálták a kutató állapotát.
A kórtermi körülmények között sem egyszerű beavatkozást a magyar barlangi mentőszolgálat önkéntese végezte.
„Olyan szakorvos tudott lemenni, aki egyébként barlangászik és ezer méter mélyre lejutva még mindig alkalmas arra, hogy beavatkozzon. Egy olyan orvosi segítőcsoport ment vele, akik a felszereléseiket is levitték, és ott meg tudta teremteni azokat a feltételeket, amikkel ő dolgozni tud” – nyilatkozta a Magyar Barlangi Mentőszolgálat vezetője.
„Fent vagyok, éber vagyok, beszélek. De belülről még nem gyógyultam meg, ezért sok segítségre lesz szükségem, hogy kijussak innen” – fogalmazott videoüzenetében Mark Dickey, mert tisztában van azzal, hogy milyen bonyolult lesz a felszínre juttatása. Szakemberek szerint egy egészséges embernek is 16 órára van szüksége ahhoz, hogy ezer méteres mélységből a felszínre jusson.
A nemzetközi mentőegységek időközben igyekeztek kiszélesíteni szűk barlangi járatokat, hogy felhozhassák és kórházba juttassák a barlangászt.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Facebook/Magyar Barlangi Mentőszolgálat