Az országban augusztus 23-án tartottak parlamenti, önkormányzati és elnökválasztást, de a legnagyobb zimbabwei ellenzéki párt „óriási csalásnak” nevezte az eredményeket. Beiktatási beszédében a második elnöki mandátumát kezdő Mnangagwa egységet szorgalmazott, és a gyengélkedő gazdaság fellendítését ígérte.
A 80 éves elnök több ezer – többnyire vidékről autóbusszal a fővárosba szállított – híve énekelt és táncolt, míg az elnök a feleségével bevonult a nemzeti sportstadionba.
Az országot az 1980-ban elnyert függetlensége óta a Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió-Hazafias Front (ZANU-FP) párt vezeti. A 2018 óta hivatalban lévő Mnangagwa is a párt színeiben politizál, de második elnöki megbízatása súlyos gazdasági helyzetben indul: a zimbabwei dollár az év eleje óta 80 százalékot veszített az értékéből, a nemzetközi hiteleket pedig befagyasztották.
Kapcsolódó tartalom
A megfigyelők szerint nem felelt meg a demokratikus követelményeknek a zimbabwei választás
Zimbabwéban meghosszabbították az általános választást, az ellenzék csalásra panaszkodik
A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) megfigyelő csoportjának előzetes jelentése szerint a választás nem felelt meg a regionális és nemzetközi normáknak, míg az Európai Unió küldöttsége szerint a szavazást „a félelem légkörében” tartották.
A zimbabwei választási bizottság szerint Mnangagwát a leadott voksok majdnem 53 százalékával választották meg, míg fő vetélytársa, a 45 éves Nelson Chamisa ellenzéki ügyvéd, az Állampolgárok Szövetsége a Változásért (CCC) vezetője a szavazatok 44 százalékát kapta.
Az egykori brit gyarmatot Robert Mugabe diktátor irányította 1987 és 2017 között. Megbuktatása után került hatalomra az addig alelnök Mnangagwa, először katonai puccsal, majd a vitatott 2018-as elnökválasztás révén.
Kiemelt képünk: Emmerson Mnangagwa újraválasztott zimbabwei elnök a hivatali eskütétele közben Hararéban 2023. szeptember 4-én. (Fotó: MTI/AP/Tsvangirayi Mukwazh)