Az európai kereskedők az általuk vásárolt földgáz egy részét a nyugat-ukrajnai határ közelében lévő földalatti tárolókba helyezi el, ez azonban egy nagyon-nagyon veszélyes stratégia – mondta Tóth Máté, a Magyar Energetikai Társaság alelnöke az M1 Ma reggel című műsorában.
A szakértő szerint rendkívül csábító a nyugat-ukrajnai tárolókapacitás, ami alapvetően nem a háborús övezetben található. Ukrajnának békeidőben 31 milliárd köbméter volt a gáztároló-kapacitása, mely a teljes európai gáztárolási kapacitás mintegy negyedét tette ki, a három legnagyobb ukrajnai gáztároló pedig a nyugati határ mentén összpontosul. A bilcse-volickói, az uherszki, a bohorodcsáni és az ungvári együttesen az ukrajnai tárolókapacitás 60 százalékát jelentik – tette hozzá.
Kapcsolódó tartalom
A valóság ugyanakkor árnyaltabb, a kockázat összehasonlíthatatlanul magasabb, mint békeidőben, hívta fel a figyelmet Tóth Máté. „Egy nagyon egyszerű józan példával élve: a gazda az éghető faárut nem fogja annál a másik gazdánál tárolni, akinek éppen ég a pajtája” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a gazdaságban országkockázatnak hívjuk azt, amikor beárazzák a befektetők, hogy egy másik országban a szabályzási, gazdasági, biztonsági környezet mennyire megbízható. Az energiajogász szerint
Ukrajnában jelenleg elképesztően magas a kockázat, hiszen az ország háborúban áll, elég egy célirányos támadás egy kompresszorállomás ellen, és ellehetetlenül a betárolás, illetve a kitárolás folyamata.
A másik lába a kockázatnak, hogy az ukránok meglehetősen „nagyvonalúan” bánnak azokkal a nemzetközi kötelezettségeikkel, amik az országon keresztül átvonuló szállítási útvonalak biztosítását illetik, ráadásul megvan az a kockázat is, hogy esetleg a saját igényeik kielégítésére használják majd a kapacitásokat, ha úgy adódik. Mindezeket mérlegelnie kellene a nyugati cégeknek, amikor a nyugati határ környékén összpontosuló ukrán tárolókkal számolnak – fejtette ki Tóth Máté.
Kapcsolódó tartalom
A szakértő elmondta, az Európai Unió tárolóinak töltöttségi szintje gyakorlatilag augusztusban elérte a kitűzött célt, mégis azt lehetett tapasztalni, hogy a tőzsdén nőttek az árak, a 20 euró/megawattórás árszínvonalról a földgáz 45 euró/megawattóra körüli szintre érkezett, ráadásul a gáz egy ciklikus iparág, ahol a feltöltési időszak is meghatározza az árszínvonalat, ezek a körülmények arra figyelmeztetnek, hogy komoly veszélyek vannak.
A magyar gáztározók töltöttségi szintjével kapcsolatban leszögezte, 91 százalék körül van jelenleg, ami egy alapvetően kényelmes helyzetet eredményez.
A másik fontos tényező véleménye szerint a folyamatos ellátásbiztonsági diverzifikáció, hiszen nagyon fontos szerződéseket kötött Magyarország az utóbbi időben.
Egyrészt szeptembertől a szerb–magyar közös gázkereskedő elkezdi a tevékenységét, ez likvidebb piaci lehetőségeket jelent, másrészt türkmén gázt fogunk vásárolni; az azeri gáz tekintetében már most százmillió köbméter jelen van a magyar ellátásban, és ez egymilliárd köbméterig fog felmenni, illetve bértárolást is biztosít Magyarországon Azerbajdzsánnak.
Emellett Törökország, amely egy nagyon fontos tranzitország a magyar szállítás szempontjából, szintén üzleti partnerként is megjelent. 275 millió köbméter földgázt vásárolt Magyarország, tehát erősen diverzifikáljuk forrásainkat, ez pedig stabil ellátást is biztosít.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Tóth Máté. (Fotó: hirado.hu/Besenyei Gergely)