Peking nem engedheti meg magának, hogy Moszkva vereséget szenvedjen az ukrajnai háborúban, ugyanis ha Oroszország politikailag instabillá válna, az Kínára is kihathat – olvasható az CNBC cikkében, amelyben politikai elemzők segítségével próbálták értelmezni a kínai–orosz kapcsolatok jelenlegi állapotát.
„Kínának egyensúlyt kell találnia aközött, hogy Oroszország a lehető leggyengébb legyen és ne jelentsen veszélyt számára, ugyanakkor biztosítania kell azt is, hogy Oroszország továbbra is irritálja közös riválisaikat, az Egyesült Államok vezette nyugati demokráciákat” – mondta Etienne Soula, az Egyesült Államok Német Marshall Alapjához tartozó Demokrácia Biztosításáért Szövetség kutatási elemzője a CNBC-nek.
Kapcsolódó tartalom
Az elemző hangsúlyozta, hogy
Pekinghez hasonlóan számos európai ország is abban érdekelt, hogy elkerüljék Oroszország összeomlását, mivel az az orosz nukleáris arzenál feletti ellenőrzés megszűnését jelentené. Azonban az európaiakkal ellentétben Kína még a látszatát is szeretné elkerülni annak, hogy a nyugati demokráciák legyőzték Oroszországot.
Soula úgy véli, hogy Kína saját narratívája szerint az Egyesült Államok és a nyugati demokráciák hanyatlanak, így felemelkedése nyomán Peking önmagát látja a globális vezetés középpontjában. Azonban ha a nyugati szövetségesek egy proxyháborúban legyőznék Oroszországot, a világ legnagyobb atomhatalmát, az Kína értelmezését is megkérdőjelezné.
Kapcsolódó tartalom
Hogyan látja a Nyugat
Azt a cikkben megszólaló elemzők sem tudják egybehangzóan megítélni, hogy milyen erőviszonyok húzódnak jelenleg Moszkva és Peking között. Noha kritizálták Kínát, amiért nem próbálta rávenni Oroszországot a háború leállítására, úgy vélik, hogy Pekingnek sincs akkora befolyása Moszkva gazdaságára, hogy közvetlenül gyengíteni vagy erősíteni tudja azt.
Jurij Poita, a kijevi székhelyű New Geopolitics Research Network ázsiai részlegének vezetője úgy fogalmazott:
Kína valójában nem teheti erősebbé Oroszországot a kínai érdekek veszélyeztetése nélkül, ezért gondosan egyensúlyoz Moszkva támogatásával kapcsolatban.
Kapcsolódó tartalom
Mint mondták, Peking készen áll csúcstechnikájú fegyverek szállítására Moszkvának, ám tartania kell a nyugati szövetségesek szankcióitól. A megszólaltatott elemzők szerint Kína diplomáciai és gazdasági kockázatot vállal azzal, hogy a nyugati szövetségesekkel szemben támogatja Oroszországot. Arra is emlékeztettek, hogy az ukrajnai háború kitörése óta Kína is hasznot húzott Oroszország kereskedelmi elszigeteltségéből és fokozta az olcsó orosz nyersanyagok felvásárlását.
Az eredeti cikk itt olvasható.
Kiemelt kép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (balról a 2.) és kínai hivatali kollégája, Vang Ji kínai (j-2.) megbeszélést folytat a pekingi külügyminisztériumban 2016. április 29-én. (Fotó: EPA/Kenzaburo Fukuhara)