Aktuális

Itt követheti élőben a teljes napfogyatkozást!

Magyar Nemzet: Pressman állhat az amerikai szigorítás hátterében

Az amerikai nagykövet Magyarországon töltött közel egy éve alatt a diplomáciai csatározás és a kétoldalú kapcsolatok romlása volt a meghatározó. A mostani vitás ügyben egy ideig úgy nézett ki, az amerikaiak elfogadhatják a magyar fél érveit, hogy a kettős állampolgársággal rendelkező magyarokat hozná nehéz helyzetbe adataik átadásával, ám végül, valószínűleg nem függetlenül Pressman személyétől, mégis a kemény fellépés mellett döntöttek.

A magyar államigazgatás felső vezetésében is meglepetést okozott a magyar állampolgárok amerikai beutazásának kedden bejelentett szigorítása – mondta el a Magyar Nemzetnek egy neve elhallgatását kérő vezető. A lap egy másik kormányközeli forrásból azt is megtudta, hogy David Pressman nagykövet döntésére vezethető vissza az amerikai fél bekeményítése, legalábbis a magyar oldalon ezt így érzékelték.

Az egyeztetések az amerikai féllel látszólag jól haladtak ebben a kényes ügyben, amelyben a magyar fél a kettős állampolgár külhoni magyarok adatait nem hajlandó megosztani, miközben az amerikaiak biztonsági garanciákat követeltek a 2010-es években honosított több mint egymillió kettős állampolgár magyar útlevelét felemlegetve.

Washington kezdetben az összes kettős állampolgár adataira igényt tartott volna, pedig ezeket fordított esetben az USA is aligha adná ki, ugyanis adatvédelmi szempontból ez vállalhatatlan.

A lap szerint az amerikaiak egy időre belátták, hogy ez lehetetlen, és visszakoztak, végül ismét bekeményítettek.

Kapcsolódó tartalom

Az egyik forrás arról számolt be, hogy eseti megkeresésre 80–85 személy adatait egyeztették le az amerikaikkal, így szerinte nem felel meg a valóságnak, hogy a magyarok nem működtek együtt a diplomatáikkal. Az amerikai nagykövetség azt állítja, hogy az interneten lekérhető elektronikus utazási engedély (ESTA) feltételeinek megszigorítására azért volt szükség minden magyar állampolgárral szemben, mert a magyar kormány „nem orvosolja a felmerült aggályokat, és nem tett azért, hogy a VWP (a vízummentességi program) követelményeinek minden szempontból megfeleljen”.

Magyarország minden egyes konkrét amerikai rendészeti megkeresés ügyében eljárt, a büntetőjogi felelősségre vonás megtörtént, a jogszabálysértőket megfosztották magyar állampolgárságuktól, tehát megtévesztő és hamis az amerikai külügyi szóvivő nyilatkozata – reagált Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Matthew Miller nyilatkozatára. Az amerikai külügyi szóvivő előzőleg arról beszélt: azért van szükség a szigorításra, mert bűnözők is magyar útlevélhez juthattak, mivel 2020, a biometrikus útlevél magyarországi bevezetése előtt a magyar állampolgárságért folyamodók személyazonosságának ellenőrzése nem volt megfelelő.

A magyarok ESTA-ja mostantól az eddigi kettő helyett csak egy évre érvényes, illetve egyszeri használatra korlátozódik, vagyis ha valaki átutazik a kanadai határon, hogy az északi oldaláról is megnézze a Niagara-vízesést, ugyanazzal az ESTA-val nem térhet vissza az Egyesült Államokba. A mai magyar határokon kívül születettek pedig egyáltalán nem kaphatnak ESTA-t, nekik amerikai vízumra van szükségük a beutazáshoz, akár Romániában, akár mondjuk Hollandiában születtek. Ugyanakkor ez eddig is így volt.

Kapcsolódó tartalom

A szűk egy éve Budapestre érkezett nagykövetnek eddig finoman szólva is botrányosra sikerült az itteni szolgálata, amelyet sokkal inkább jellemez a kölcsönössé vált nyilatkozatháború, mint a valós diplomáciai eredmények. A Magyar Nemzet egyik diplomáciai forrása megemlítette, hogy miközben Pressman be szeretne jutni Orbán Viktor kormányfőhöz – ami eddig nem sikerült–, valamint találkozna Szijjártó Péter külügyminiszterrel, a diplomáciai „aprómunkáért” azonban láthatóan nem lelkesedik. Hozzátette,

a magyar kormány a két fél közötti politikai feszültség csökkentésének szándékával feltűnően magas szinten képviseltette magát az amerikaiak nemzeti ünnepén, ám ez nem talált viszonzásra.

Az idézett források azt remélik, hogy a magyarokat büntető mostani amerikai beutazási szankció csupán átmeneti intézkedés, és a magyar állampolgárok mielőbb visszatérhetnek az Amerikában (legfeljebb 90 napra) vízummentességet élvezők teljes jogú körébe. Ott van ugyanakkor a 2009 előtti vízumkényszer visszaállításának rémképe is. A vízum a hozzá képest fillérekbe kerülő EFTA-hoz képest jóval drágább (egy turistavízum ára jelenleg 185 dollár, 67 ezer forint) és körülményes a beszerzése. Ezzel együtt júniusban 755 vízumot adtak ki a budapesti amerikai konzulátuson, a legtöbbjük turistáknak és üzletembereknek kiadott B-vízum volt.

A lap információi szerint

a magyar diplomácia azért is meg akarja előzni a vízumkényszer bevezetését, mert ezzel megfelelő válaszlépés meghozatalára kényszerülne, ami pedig tovább távolítaná egymástól a feleket.

Kapcsolódó tartalom

Kiemelt kép: David Pressman amerikai nagykövet érkezik Weisz Árpád egykori labdarúgó és edző budapesti szobrának avatására (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Ajánljuk még