Baleset

Megrázó felvétel: kisodródott a pályáról Lábatlan és Bajót között a versenyautó, négyen meghaltak

Elemző: Az adatok kiadása Washingtonnak veszélybe sodorta volna a magyarokat

A kettős állampolgárra vonatkozó információk kiszolgáltatása veszélybe sodorta volna a magyarokat – így magyarázta az Alapjogokért Központ vezető elemzője a kormány döntését, hogy nem adta ki a határon túli magyarok adatait Washingtonnak. Az amerikai kormány ezek után szigorította a magyarokra vonatkozó beutazási szabályokat. Dornfeld László szerint főként a Kárpátalján élők kerülhettek volna veszélybe, Ukrajnában ugyanis börtönbüntetés jár azoknak, akik más állampolgársággal is rendelkeznek.

Az Egyesült Államok élesen korlátozta Magyarország részvételét a vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt – írta a brüsszeli Politico kedden. A lap információi szerint

az USA az összes kettős állampolgár adatait – elsősorban a kárpátaljai és vajdasági magyarok adatait – akarta megszerezni Magyarországtól.

Az amerikai vízummentességi program keretében a részt vevő országok állampolgárai turisztikai vagy üzleti céllal akár 90 napra vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba. Ehhez csupán egy elektronikus utazási engedélyre (ESTA) volt szükségük. Keddtől azonban a magyar útlevéllel rendelkezők számára az ESTA érvényessége kettőről egy évre csökken, és csak egyszeri használatra lesz érvényes.

Kapcsolódó tartalom

David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete bejelentése előtt a Poloticónak adott interjúban elmondta: „Több százezer olyan útlevél van, amelyet a magyar kormány az egyszerűsített honosítási program részeként bocsátott ki anélkül, hogy szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusok lennének.

Az ügy téma volt az amerikai külügyminisztérium keddi sajtótájékoztatóján is, amelyen Matthew Miller szóvivő kijelentette: az amerikai kormány tudomása szerint bűnözők is magyar útlevélhez jutottak. Az MTI kérdésére, miszerint van-e konkrét információjuk arról, hogy megkérdőjelezhető hátterű személyek jutottak volna be az Egyesült Államokba magyar útlevél birtokában, a szóvivő nem válaszolt.

A kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatainak védelme miatt bosszút állt a magyarokon a Joe Biden vezette Egyesült Államok

– így reagált a Belügyminisztérium a barátságtalan amerikai lépésre.

Kapcsolódó tartalom

„Megtévesztő és hamis az amerikai külügyi szóvivő nyilatkozata, hiszen Magyarország minden egyes konkrét amerikai rendészeti megkeresés ügyében eljárt, a büntetőjogi felelősségre vonás megtörtént, a jogszabálysértőket megfosztották magyar állampolgárságuktól” – reagált Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Matthew Miller nyilatkozatára.

Az államtitkár keddi nyilatkozatában pedig arról beszélt: a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatainak védelme miatt bosszút áll a magyarokon a Joe Biden vezette Egyesült Államok.

„Mi a szuverenitásunkból semmilyen nyomás hatására nem fogunk engedni, úgy hogy ezt a kérést nem tudjuk teljesíteni, mind a kilencszázezer ember adatai biztonságban vannak, azokat Magyarország senki részére nem adja ki”

– hangsúlyozta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.

AK: Veszélybe sodorták volna a kárpátaljai magyarokat

Az Alapjogokért Központ (AK) vezető elemzője, Dornfeld László szerint az összes, kettős állampolgárra vonatkozó információ kiszolgáltatása veszélybe sodorta volna a magyar állampolgárokat, elsősorban a Kárpátalján élőket. Ukrajnában ugyanis börtönbüntetés jár azoknak, akik bármilyen más állampolgársággal rendelkeznek, mint az ukrán.

Kapcsolódó tartalom

„Ha figyelembe vesszük a Biden-adminisztrációnak a közeli korrupt kapcsolatait Ukrajnával, nem lehetne kizárni annak a lehetőségét, hogy ezek az adatok – mondjuk azonnal – Kijevben landolnának, és utánamennének azoknak, akik a magyar állampolgárságot is fenntartják az ukrán mellett” – magyarázta Dornfeld László

Azt is mondta:

a Magyarországgal szembeni intézkedés egyértelműen a nyomásgyakorlás része.

Az amerikai–mexikói határon ugyanis eddig hétmillió ellenőrzés nélküli illegális bevándorló érkezett az Egyesült Államokba, a demokratapárti Biden-kormány azonban ez ellen mégsem hozott érdemi korlátozó intézkedéseket.

Kiemelt képen: Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt (b) fogadja Joe Biden amerikai elnök a washingtoni Fehér Háznál 2022. december 21-én. Az Oroszország által februárban indított ukrajnai háború kitörése után ez volt Zelenszkij első külföldi utazása (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

Ajánljuk még