A kazettás bomba pusztító erejét bemutató felvételen látható, ahogy a bombázó kioldja a fegyvert, amely rövid zuhanás után sok kisebb robbanó testre esik szét, beterítve az alatta lévő területet. Az apró bombák letarolják a becsapódás helyszínét, esélyt sem adva a hatósugárban lévőknek a menekülésre.
Ukrajna most amerikai segítséggel, ezzel a pusztító eszközzel támadhatja az orosz csapatokat. Kijev megerősítette, hogy megérkeztek a több mint száz országban betiltott fegyverek, amelyek szállítását az Egyesült Államok egy héttel korábban megígérte.
Az oroszok már korábban többször bevetették ezt a fegyvert az ukránokkal szemben, komoly veszteségeket okozva a katonai egységeiknek.
Akkor mindez hangos nemzetközi visszhangot váltott ki. Márciusban a NATO-főtitkár élesen kikelt amiatt, hogy Moszkva kazettás bombákat vetett be. „Ez brutalitás. Ez embertelen. Ez sérti a nemzetközi jogot” – idézte Jens Stoltenberg akkori kifakadását az amerikai CNN hírcsatorna.
Jens Stoltenberg ezúttal nem bírálta sem az USA-t, sem Ukrajnát. Szerinte az ukránok csak védekezésre használják majd a kazettás bombákat.
Kapcsolódó tartalom
„Ukrajna kifogyott a tüzérségi lőszerekből, és az amerikai bombák utánpótlást biztosítanak a harcok folytatásához, és egy orosz támadás esetén a tüzérségi lövedékekkel szemben sokkal kevesebb kell belőlük” – erről beszélt Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az M1-en.
„Egy adott terület lefedéséhez, amit négy-öt kazettás gránáttal meg lehet oldani, hagyományos repeszromboló gránátból nyolcszor, tízszer annyit kellene kilőni, már pedig abból nem nagyon van, vagy legalábbis annyi, amennyi az ukránoknak kéne nincs, mert egészen egyszerűen nem győzik a gyártósorok” – fejtette ki a docens.
„Az ukrajnai konfliktus el fog húzódni, mert a nyugatiak a háború folytatását akarják” – hangsúlyozta Orbán Viktor pénteken Sopronban, a Kossuth Rádió kihelyezett stúdiójában.
A miniszterelnök azt mondta: ha az Egyesült Államok azt mondaná, hogy kezdődjenek béketárgyalások és legyen tűzszünet, az már holnap bekövetkezne, mivel Ukrajna elvesztette szuverenitását, nincs pénze és saját hadiipara. A nyugat azonban továbbra is küldi a fegyvereket és elsöprő a háborúpártiak aránya.
Kapcsolódó tartalom
„Naponta ezrével halnak meg ott emberek. Amikor kevesebb az összeütközés, százával, amikor harcok dúlnak, akkor ezrével. Emberéleteket veszítünk el. És abban a keresztény világban, amihez mi tartozunk, ez a legfontosabb kérdés. Ezért mondja Magyarország: tűzszünet, béketárgyalás. Nekünk, magyaroknak is ez a fontos, mert ez a háború a szomszédunkban van” – fogalmazott a miniszterelnök.
„Az elhúzódó háború miatt a következő időszakban a kormánynak továbbra is szembe kell néznie a jelenlegi diplomáciai, külpolitikai kihívással” – mondta Palóc André, a Századvég vezető elemzője az M1-en.
„A békéhez kapcsolódó hangok, a békét szorgalmazó hangok talán nem azzal a hangsúllyal jelennek meg, mint azt remélnénk. Brüsszelben sokkalta inkább beszélnek fegyverszállításról vagy éppen egyéb, a háborúhoz kapcsolódó cselekményekről, és a békét – mondjuk úgy, hogy halkabban halljuk a brüsszeli folyosókon megjelenni, mint igény, és mint elsődleges cél” – tette hozzá.
Az elemző szerint amiatt, hogy a háború az ország szomszédságában dúl, egy biztonságpolitikai kihívással is szembe kell néznie a kabinetnek. Ennek kapcsán emlékeztetett, hogy a kormányzat a jövő évi költségvetésben több mint 1300 milliárd forintot fordít honvédelemre.