Aktuális

Többen életüket vesztették a svájci Alpokban egy lavinában

Új George Floyd-ügy Franciaországban? Rendőrellenes hangulat, gyújtogatás és erőszak egy fiatal halála miatt

| Szerző: hirado.hu
Semmi sem indokolja egy fiatalember halálát – jelentette ki Emmanuel Macron köztársasági elnök azt követően, hogy a közúti ellenőrzést végző rendőrök Párizs egyik elővárosában, Nanterre-ben lelőttek egy előlük elhajtani próbáló 17 éves fiút egy Mercedes volánja mögött. A konzervatív ellenzék viszont a rendőrséget ért támadásokat emelte ki. A maghrebi hátterű fiatalember halálát követően gyújtogatások és a rendőröket is megcélzó erőszakhullám söpört végig a migránsok által sűrűn lakott Nanterre-ben és számos más elővárosban is. Cikkünk megjelenéséig 31 zavargót vettek őrizetbe.

Alaposan felkavarta és megosztotta a francia közvéleményt az a kedd esti eset, amikor egy 17 éves fiút lelőttek az igazoltató rendőrök. A fiatalember által vezetett sárga színű Mercedes AMG-t június 27-én, este 8 óra után próbálták megállítani a rendőrök Nanterre-ben. Mivel sofőr

nem tett eleget utasításiaknak, és veszélyeztette épségüket, az egyik rendőr tüzet nyitott,

és a mellkasán találta el a fiatalembert, aki belehalt sérüléseibe.

Támadás alatt a rendőrség

Az autót vezető, Nahel nevű fiúnak nem volt jogosítványa. Rajta kívül még ketten utaztak a kocsiban, az egyik személyt őrizetbe vették, a másik elmenekült.

Az esetet követően – a korábbi, hasonló incidenseket követő események már „bejáratott” forgatókönyve szerint – Nanterre-ben és más szomszédos negyedekben is zavargások, gyújtogatások kezdődtek, melyek reggelig tartottak. A tomboló, többnyire a bevándorló hátterű negyedekből előtóduló tömeg felgyújtott mintegy 40 járművet és egy melléképületet. Cikkünk megjelenéséig összesen 31 zavargót vettek őrizetbe, miközben – mint arról a Le Figaro is beszámol –

„csuklyás bandák szórványos rajtaütéseket hajtottak végre a rendőrség erői és a középületek ellen

Nahel, a Mercedes vezetője (Forrás: Twitter)

Asnières-ben, Colombes-ban, sőt Clichy-sous-Bois-ban is”.

Nanterre polgármestere, Patrick Jarry nyilatkozatában kifejtette: „Tegnap este Nahel halálának megbosszulására gondoló fiatalok csoportjai szeméttüzeket gyújtottak, és késő este szembeszálltak a rendőrséggel. Később bizonyos városrészekben több köz- és magánépület, köztük egy szabadidőközpont és egy iskola jelentős károkat szenvedett, nyilvánvalóan elfogadhatatlan.”

Bordeaux-ban, Aubiers városában törtek ki az első összecsapások, szerda éjfél után mintegy száz fő randalírozott az utcákon.

„Hogy elkerüljük a rettegett tűzvészt”

A rendőrség szerdán drámai hangú közleményben fordult a közvéleményhez, kérve: „Tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy elkerüljük a tűzvészt Franciaország külvárosaiban.”

Az Europe 1 műsorának vendégeként Matthieu Valet, az egyik független rendőri szakszervezet szóvivője rámutatott: „Tegnap este a rendőrség szervezett rendbontókkal szembesült”. Szerinte semmi sem indokolja a rendőrökkel szembeni tömeges, szervezett és igen agresszív fellépést.

Kapcsolódó tartalom

Miközben

a különféle sajtótermékek diadalittas hangnemben citáltak elő felvételeket és kerestek bizonyítékokat,

melyek szerintük cáfolják a fegyverhasználat indokoltságát, a francia politikai közvélemény teljes palettája megszólalt az ügyben. A jobboldal az erőszakot, a baloldal a rasszizmust ítélte el – írja a Valeurs Actuelles. 

Rejtélyes rendőri üzenet

Éles nyilatkozatháború tört ki a történtek megítélését illetően. Az ügy erőteljes politikai eszkalációja és a szervezett rendőrellenes támadások megindulása mellett „bejelentkezett” Instagram-oldalán

Assa Traoré is, akit a BLM mozgalom a woke-ista körök 2016-ban megpróbáltak „felépíteni”

egy George Floyd-ügy franciaországi megfelelőjeként. Assa Traoré rasszizmus-ellenes aktivistaként ismert, amióta 2016-ban a csendőrök letartóztatása során bátyja, az éppen egy erőszakos zsarolási ügy miatt eljárás alatt álló Adama Traoré meghalt.

Emmanuel Macron francia elnök mély megrendülésének adott hangot szerdán marseille-i látogatása során. Azt mondta: „Az egész nemzet érzelmeit szeretném kifejezni a fiatal Nahel halála után. Megöltek egy tinédzsert, és ez megbocsáthatatlan.” Gérald Darmanin belügyminiszter pedig azt kérte, hogy az igazságügyi szervek a lehető leggyorsabban tárják fel a teljes igazságot.

A jogosítvány nélkül vezető, a rendőrökkel szembeszegülő fiatal halálát követő konspirációk, hangulatkeltések még a belügyminisztériumot is elérték. Darmanin nyilatkozatban határolódott el egy Twitteren terjedő bejegyzéstől, melyben egy állítólagos, kisebb rendőri szervezet azt írja: „Gratulálunk a kollégáknak, akik tüzet nyitottak egy 17 éves fiatal bűnözőre. Járművének hatástalanításával megvédték saját életüket és a többi közlekedő életét is. Ennek a gengszternek a haláláért csak a szülei a felelősek, akik nem tudták megnevelni fiukat”.

 

Le Pen: Az igazságszolgáltatás dolga

Miközben a markáns, liberális beállítottságáról közismert Elisabeth Borne kormányfő – még a vizsgálat lezárulta előtt – igyekezett kijelenteni, úgy véli, hogy

„a rendőri beavatkozás nyilvánvalóan nem volt összhangban a szabályokkal”,

Marine Le Pen, a konzervatív Nemzeti Tömörülés párt elnöke Macron kijelentéseit kifogásolta. Szerinte az államfőnek az ügyben tett kijelentései erőteljesen túlzók és felelőtlenek. Azután, hogy egy nyilatkozatában a köztársasági elnök megmagyarázhatatlannak és megbocsáthatatlannak ítélte a Nahel nevű fiatalember halálát, Le Pen így fogalmazott: „Megbocsáthatatlan a tett? Megmagyarázhatatlan? Ennek megválaszolása az igazságszolgáltatás dolga.”

Le Pen szerint

Macron „kész elfelejteni az alkotmányos elveket,

hogy megpróbáljon eloltani egy esetleges tüzet”.

Szétvernék az egész rendőrséget

„Ezen az ügyön keresztül egyesek általánosságban akarják megtámadni az egész rendőrséget” – figyelmeztetett a Köztársaságiak nevű konzervatív párt vezetője, Éric Ciotti aki hozzátette: együttérez a fiát elveszítő édesanyával.

„Egy ember életének elvesztése abszolút tragédia, de a bíróságok feladata, hogy tegyék a dolgukat” – mondta, vitába szállva a szélsőbaloldali NUPES pártszövetség vezéralakjával, a trockista Jean-Luc Mélenchonnal, aki szerint a rendőrséget teljesen át kell alakítani, és egyetlen rendőrnek sincs joga ölni. Éric Ciotti elítélte ezeket a szégyenletes, botrányos megjegyzéseket. „Az engedelmesség megtagadása életveszélyes lehet, mert egy autó fegyver lehet” – mondta a konzervatív politikus.

Kiemelt kép: Motorbiciklis hajt el a kiégett roncsok mellett Nanterre nevű elővárosában 2023. június 28-án (Fotó: MTI/EPA/Mohamed Badra)

Ajánljuk még