A szombati váratlan oroszországi események után az amerikai tisztviselők elemzik a történteket, és azt, hogy a Wagner-csoport Moszkva elleni megakadt előrenyomulása hogyan befolyásolhatja Ukrajna esélyeit az Oroszországgal vívott háborúban – írja a Politico.
Mint ismert, Jevgenyij Prigozsin Wagner-csoportjának zsoldosai elfoglalták Oroszország ukrajnai háborújának parancsnoki központját a Don közeli Rosztov városában, miközben egy katonai oszlop haladt a Kreml felé. Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök közvetítésével azonban létrejött egy megállapodás, amelyet követően az orosz katonai vezetés megdöntése helyett a zsoldoshadsereg visszavonult.
Kapcsolódó tartalom
Fehérorosz elnök: Sikerült megállapodni a Moszkva felé tartó zsoldosok megállításáról
Prigozsin visszahívta a Moszkva felé tartó katonáit, hogy „elkerüljék a vérontást"
A drámai fordulatot megelőző órákban azonban úgy tűnt, hogy a zsoldosok valóban harcot terveznek Moszkvában, ezért az amerikai tisztviselők több megbeszélést folytattak, és vizsgálták a lázadás lehetséges hatásait az ukrajnai háborúra nézve.
A Biden-kormányzat még nem készítette el a hivatalos értékelést, mivel
a tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy korai lenne következtetéseket levonni.
„Nem látom, hogy ez hogyan árthatna nekik” – mondta az egyik magas rangú kormányzati tisztviselő. Mások azt mondták, hogy valószínűleg még segíthet is az ukránoknak, különösen mivel a Wagner elfoglalta a déli katonai körzet főhadiszállását, az orosz invázió operatív irányításának epicentrumát.
Volodimir Zelenszkij is beismerte, hogy nem a terveknek megfelelően alakult az ukrán ellentámadás, ennek fő okaként Oroszország légierő fölényét és az aláaknázott frontot nevezte meg. A Biden-kormányzat attól tartott, hogy a jövő havi NATO-csúcstalálkozó előtt a siker hiánya aláássa a védelmi szövetség egységét, ez pedig megnehezíti az Ukrajnának nyújtott további támogatást. Prigozsin játszmája azonban megváltoztathatja dolgokat.
A Wagner-lázadást követően elkezdtek égni a vonalak az Egyesült Államok és az európai vezetők között.
Az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője, Mark Milley azonnali tanácskozásba kezdett ukrán kollégájával.
Biden szombaton az oroszországi helyzetről egyeztetett Emmanuel Macron francia elnökkel, Olaf Scholz német kancellárral és Rishi Sunak brit miniszterelnökkel, továbbá Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel is.
„Ukrajna továbbra is arra összpontosít, hogy amerikai szövetségeseinek rendületlen támogatásával elérje a területén folytatott ellentámadásának céljait” – írta Kuleba szombati bejegyzésében.
Egy amerikai tisztviselő szerint az európai kollégákkal folytatott telefonbeszélgetések főként azért történtek, hogy „megnyugtassák őket”, és megerősítsék a történtekben való semlegesség szükségességét is.
Az Egyesült Államok és európai szövetségesei között történt telefonhívások során az általános egyetértés az volt, hogy az események példátlan lehetőséget adnak Kijevnek az ellentámadás előremozdításában.
„A repedések a Putyin-rezsimben nagyok és ezúttal jól látszanak” – mondta Alina Poljakova, a washingtoni székhelyű Center for European Policy Analysis elnök-vezérigazgatója.
A NATO számára bonyodalmat jelent azonban, hogy Recep Tayyip Erdogan, a NATO-szövetséges Törökország elnöke szombaton teljes támogatásáról biztosította Putyint telefonbeszélgetésük során.
Kapcsolódó tartalom
A nyílt lázadás – és az a könnyedség, amellyel Wagner elfoglalta a rosztovi katonai parancsnoki központot, ahol a Kreml az Ukrajna elleni háborúját irányítja – szemléletesen megmutatta az orosz hadsereg gyengeségét is.
Hivatalos személyek figyelmeztettek, hogy a következő napok eseményeit nehéz megjósolni: amint azt a Lukasenko által közvetített megállapodás is bizonyítja, a Putyin által gyorsan levert lázadást követően az Oroszország feletti teljes ellenőrzés mítosza megdőlt.
Az amerikai tisztviselők jelenleg úgy vélik, hogy Putyin továbbra is hatalomban marad, viszont attól tartanak, hogy az orosz vezető a rendelkezésére álló legkatasztrofálisabb lehetőségekhez nyúlhat, ha azt érezné, hogy hatalma veszélyben lehet.
A Fehér Házban senkinek sem hiányozna Putyin, de semmi sem bizonyítja, hogy Prigozsin – vagy egy szövetségese – kevésbé lenne veszélyes. Bármiféle puccs a világ legnagyobb nukleáris arzenáljával rendelkező országban mély aggodalomra adna okot – mondták a tisztviselők.
„Ez a fajta instabilitás veszélyes, függetlenül attól, hogy mi lesz az eredmény” – fogalmazott az egyikük.
Kiemelt kép: A Wagner-csoport katonái készülnek elhagyni Rosztov belvárosát, 2023. június 24-én. (Fotó: EPA/ARKADY BUDNITSKY)