Az államfő a France Info, az RFI és a France 24 pénteki műsorának vendégeként a gazdasági és éghajlati kihívásokat hangsúlyozta, amelyekkel szerinte a Nyugatnak szembesülnie kell. Macron elnök kezdeményezésére csütörtökön és pénteken a francia fővárosban megrendezett, az éghajlati kihívások kezelésére irányuló új globális pénzügyi paktumról szóló csúcstalálkozóra
mintegy egy ötven állam- és kormányfő érkezett,
így a legmagasabb szinteken képviseltette magát többek között Németország, Brazília, Szenegál és Zambia is. Az eseményen összesen mintegy száz állam képviselői jelentek meg.
„No country should have to choose between alleviating poverty and protecting itself from climate change.”
🇫🇷 Emmanuel Macron speaks at the Summit for a New Global Financial Pact, a conference in Paris.
President Bola Tinubu 🇳🇬 in attendance.
Credit: @France24_en pic.twitter.com/ryV5k0hq2K
— The Yoruba Times (@TheYorubaTimes) June 22, 2023
Megnyerné a „széncsatát”
Macron a France Info péntek reggeli műsorában így foglalta össze a csúcstalálkozó tétjét: „Az adósságok átstrukturálása országonkénti szerződésekkel, valamint annak elérése, hogy mi erre többet költsünk.”
A gazdag és a feltörekvő országok közötti megállapodás – jelentette ki Macron a kitűzött célról. Az államfő más nyilatkozataiban a déli országokkal kötött globális megállapodásról beszélt. (A találkozón jelentős számú afrikai vendég jelent meg, akiket Macron familiáris gesztusokkal, felesége társaságában fogadott.) Hozzátette: „És
mindenekelőtt le kell építeni a szénfelhasználást, így nyerjük meg az éghajlati csatát.”
Macron többször is kijelentette: egyetlen országot sem szabadna olyan helyzetbe hozni, hogy választania kelljen a szegénység enyhítése és az éghajlatváltozás elleni küzdelem között.
Kína nem adóztat
A klímaadó kapcsán Macron rámutatott, hogy „Franciaország már bevezette a pénzügyi tranzakciókra kivetett adót ám ez nem fog működni, ha ebben magunkra maradunk”. A kiutat például az jelentené, ha Kínával együtt lehetne nemzetközi adózást bevezetni a hajózás terén – tette hozzá.
Macron, egyértelműen Kínára célozva, beszélt egy olyan országról, ahol
„nem működik a szocializmus és a nemzetközi adóztatás sem”.
Azok a magánmilíciák…
A pénzügyi csúcstalálkozó nagy hiányzója volt Moszkva – írja a Le Figaro –, amit Macron is kiemelt, szerinte mindez Oroszország elszigeteltségét tükrözi. Hozzátette: kész telefonon beszélni Vlagyimir Putyinnal, ha felhívja őt, de neki nincs oka, hogy felhívja az orosz elnököt.
President Bola Tinubu arrives at the venue of the Paris Summit, where he will review & sign a New Global Financial Pact that places vulnerable countries on a priority list for support & investment, following the devastating impact of climate change, energy crisis, & COVID-19. pic.twitter.com/X6wX3oXSqz
— Channels Television (@channelstv) June 22, 2023
Oroszország Macron szerint önszántából hozta magát
„abba a helyzetbe, hogy ismét a 21. század utolsó gyarmatosító hatalmainak egyikévé váljon azzal, hogy birodalmi háborút folytat szomszédja, Ukrajna ellen, és magánmilíciák révén destabilizálja Afrikát”.
Macron leszögezte: Oroszország döntései nem játszanak hasznos szerepet a nemzetközi közösség számára.
Ismert: Oroszország többek között a Wagner-csoport milíciáinak segítségével sorban kiszorította Franciaországot és fegyveres erőit volt gyarmatai nagy részéről Afrikában. Miközben Macron új pénzügyi megállapodásról beszélt, a mai napig nem tisztázott, hogy szedett-e Franciaország adót a volt afrikai gyarmatok kézben tartásának egyik eszközeként emlegetett, ma is forgalomban levő, úgynevezett CFA frank (afrikai valutaközösségi frank) után.
Kiemelt kép: Emmanuel Macron francia elnök üdvözli Nana Addo Dankwa Akufo-Addo ghánai elnököt, amikor megérkezik az Elysée-palotába az Új globális pénzügyi paktum címmel tartott csúcstalálkozóján Párizsban, 2023. június 22-én. június 22-én (Fotó: Antoine Gyori – Corbis/Corbis/Getty Images)