Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai szakértője az M1 Ma este című műsorában az ukrán-orosz háború befejezésének lehetőségéről beszélt, mint fogalmazott a háború végét abban a tekintetben láthatjuk, ha hihetünk a híreknek és valóban megindult az ukrán offenzíva, akkor a következő néhány hónapban eldőlhet, hogy az ukrán hadsereg erőösszpontosítása mire lesz elegendő.
A szakértő kiemelte, a támadás során fontos szempont az is, hogy az ukrán csapatok képesek lesznek-e elérni azt a célt, hogy kettészakítsák az orosz frontvonalat és elérjék a Krím félszigetet, amelyet ezután szárazföldi úton zárnának el.
Kapcsolódó tartalom
Új szakaszba léphet a háború?
Horváth József szerint, ha az ukrán hadsereg ezt a cél eléri, akkor a háború egy új szakaszba léphet, amennyiben pedig nem járnak sikerrel, és az oroszok fel tudják tartóztatni az ukrán csapatokat, akkor pedig egy olyan időszak jöhet, amelyben már a Nyugat is mérlegelni fogja a háború kifutásának lehetőségeit.
„Akár így nézzük, akár úgy, én úgy gondolom, hogy mindenképpen döntő jelentőséggel bírnak a következő hetek”
– hangsúlyozta.
Kapcsolódó tartalom
A háborús fegyverek a feketepiacon is megjelentek – mutatott rá a műsorvezető, melyre a szakértő úgy reagált, hogy a háború óráról órára változik, a frontvonalak is áttevődnek, így nem lehetséges a fegyverek útjának nyomon követése.
A nyugati hírszerzési források szerint például az Ukrajnába Lengyelországból érkezett fegyverek közel 30 százaléka tűnik el útban a front felé
– hívta fel a figyelmet szakértő, aki ebből arra következtet, hogy egy másodlagos piac létezhet, ahol úgynevezett vámszedők szedik szét a fegyvereket, amelyeket csempésznek is.
Kapcsolódó tartalom
Sikeresen végrehajthatnak egy elsöprő ellentámadást az ukránok?
Horváth József ugyanakkor arra is kitért, hogy annak a lehetősége, hogy az ukrán csapatok elsöprő ellentámadást tudnak végrehajtani – mely által többek között minden elfoglalt területet visszaszereznek –, kétséges, ennek fényében pedig esélyt lát arra, hogy az oroszok folytathatják a „felörlő startégiájukat”, ami az utóbbi hónapokban úgy tűnik, hogy bevált.
„Anyagháborúnak leszünk a tanúi, és azt kell mondani, hogy ebben az anyagháborúban az oroszoknak jelentős tartalékaik vannak, míg az ukránok kimondottan a nyugati segítséggel egyfajta lélegeztetőgépen vannak tartva. A kérdés az, hogy ez meddig lesz elég”
– tette hozzá.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka)