Daniel Kritenbrink kínai látogatása során a kétoldalú kapcsolat kulcskérdéseit fogja megvitatni – közölte szombaton az amerikai külügyminisztérium közleményében. A minisztérium továbbá kiemelte,
a diplomatához csatlakozik Sarah Beran, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának kínai és tajvani ügyekért felelős vezető igazgatója is.
Kapcsolódó tartalom
A két szuperhatalom közti feszültség februárban lángolt fel újra
A két szuperhatalom közti feszültség februárban lángolt fel újra, amikor egy kínai kémballon tűnt fel az Egyesült Államok légterében, melyet a haderő később megsemmisített. A helyzet komolyságát mutatja az is, hogy május elején Joe Biden amerikai elnök Ferdinand Marcos Jr. Fülöp-szigeteki kollégájával tárgyalt Washingtonban, melynek eredményeként a két ország megerősítette együttműködését a kínai fenyegetés miatt, mellyel az Egyesült Államok Kína egyre agresszívebbé váló törekvéseit kívánja visszafogni a Tajvannal kapcsolatos konfliktusban.
Daniel Kritenbrink június 10-ig tartó látogatása során Új-Zélandra is elutazik, hogy az Egyesült Államok és Új-Zéland közötti stratégiai párbeszéd találkozóján részt vegyen.
A diplomata megbeszélései már hétfőn megkezdődnek. Kritenbrink pekingi tartózkodása alatt az emberek alapvető szabadságjogaiért is szót fog emelni – közölte a minisztérium.
Kapcsolódó tartalom
Titkos látogatást tett Kínában a CIA igazgatója
Úgy látszik, hogy Daniel Kritenbrink útja az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója, William Burns látogatását követi, aki májusban titokban Kínába utazott a Financial Times értesülései szerint.
A napilap továbbá arra is rámutatott, hogy William Burns Pekingben kínai kormányilletékesekkel tárgyalt, a megbeszéléseken
elsősorban a kommunikációs csatornák nyitva tartásának fontosságát hangsúlyozta.

Kína korábban visszautasította az amerikai védelmi miniszter ajánlatát
Kína korábban visszautasította az amerikai védelmi miniszter, Lloyd Austin ajánlatát, amely eredetileg egy találkozóra szólt volna a két ország védelemért felelős politikusa között, a Szingapúrban megrendezett Shangri-la Párbeszéd elnevezésű ázsiai és csendes-óceáni biztonságpolitikai fórumon.
A csúcstalálkozón Lloyd Austin is felszólalt, továbbá kiemelte,
Peking vonakodása a tárgyalástól aláássa a béke fenntartására irányuló erőfeszítéseket egy olyan térségben, ahol a két rivális növeli katonai tűzerejét.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Getty Images)