Április végén a japán védelmi erők rakétaelhárító egységeket helyeztek Okinawa prefektúra több szigetére.
Japán lépését Észak-Korea rakétafejlesztései, valamint az április közepén feltehetően Phenjan által kilőtt interkontinentális ballisztikus rakéta indokolta, amely nagy riadalmat keltett a szigetországban.
Az eset miatt Hokkaidó lakosságát arra szólították fel, hogy húzódjanak fedezékbe. A töltet a japán parti őrség tájékoztatása szerint végül azonban Észak-Koreától keletre a tengerbe zuhant.
Észak-Korea már korábban is végzett kísérleteket rövid hatótávolságú szilárd hajtóanyagú rakétákkal, azonban az áprilisi eset lehetett az első, mely során közepes vagy nagy hatótávolságú rakétát tesztelt az ország.
Észak-Korea műhold kilövésére készül
Észak-Korea műhold kilövésére készül május 31. és június 11. között, amelyről Japánt is értesítette. Japán hétfőn erre úgy reagált, hogy riadókészültségbe helyezte ballisztikus rakétavédelmi rendszerét, továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy kész minden a szigetországot fenyegető ellenséges rakéta elhárítására.
Észak-Korea – a Reuters hírügynökség értesülései szerint – arról számolt be,
hogy elkészült első katonai kémműholdja, mely kilövésének végső munkálatait maga az észak-koreai vezető, Kim Dzsongun hagyta jóvá.
Elemzők viszont arra figyelmeztetnek, hogy az észak-koreai műhold egy megfigyelésre használható program része lehet, amelyben drónokat is alkalmaznak, ezáltal az egyébként nukleáris fegyverarzenálját célzottan fejlesztő ország – háború esetén – képessé válhat bizonyos célpontok megtámadására – mutatott rá a hírügynökség.
Kapcsolódó tartalom
Határozottan felszólítjuk Észak-Koreát, hogy tartózkodjon a kilövéstől
„Megsemmisítjük a ballisztikus és egyéb olyan rakétákat, amelyekről bebizonyosodik, hogy a területünket célozzák” – fogalmazott a japán védelmi minisztérium közleményében.
A minisztérium továbbá hozzátette, az észak-koreai töltetekkel szemben SM-3 típusú légvédelmi rakétákkal – amelyek képesek megsemmisíteni a ballisztikus rakétákat röppályájuk középső szakaszán –, valamint Patriot (PAC-3) fegyverrendszerrel veszik fel a harcot, amely pedig a rakétákat repülésük utolsó szakaszában tudja megsemmisíteni.
Fumio Kisida japán miniszterelnök újságíróknak adott nyilatkozatában azt mondta, hogyha Phenjan rakétákat lő ki, azzal súlyosan megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának nukleáris- és rakétatevékenységét elítélő határozatát.
„Határozottan felszólítjuk Észak-Koreát, hogy tartózkodjon a rakétakilövéstől”
– közölte Fumio Kisida hivatala egy Twitter-bejegyzésben, melyben a miniszter kiemelte, Japán az Amerikai Egyesült Államokkal, Dél-Koreával és más országokkal is együttműködik, és mindent megtesz annak érdekében, hogy összegyűjtse a kilövéshez köthető információkat, valamint azokat elemezze.
Instructions by the Prime Minister in Response to Notification that North Korea Plans to Launch a Ballistic Missile, Referred to as a „Satellite” (3:15 a.m.)https://t.co/lzykufVnKO pic.twitter.com/0kFDGNn26V
— PM’s Office of Japan (@JPN_PMO) May 29, 2023
Japánhoz csatlakozva Dél-Korea is felszólította északot a műhold indításának beszüntetésére.
„Felszólítjuk Észak-Koreát, hogy azonnal vonja vissza az illegális kilövési tervet. Ha Észak-Korea folytatja, akkor ezért nagy árat fog fizetni”
– fogalmazott a dél-koreai külügyminisztérium szóvivője közleményében.
Japán arra számít, hogy Észak-Korea a műholdját szállító rakétát a délnyugati szigetlánc fölött lövi ki, ahogyan ezt 2016-ban tette – közölte a japán védelmi minisztérium szóvivője. Macuno Hirokazu japán kabinetfőnök arra mutatott rá, hogy „a kormány elismeri, hogy fennáll annak a lehetősége, hogy a műhold áthaladhat országunk területén”.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt képen: A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által 2022. november 19-én közreadott képen Kim Dzsongun első számú észak-koreai vezető, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke a lányával megnéz egy Hvaszong-17-es interkontinentális ballisztikus rakétával végrehajtott kísérletet a phenjani nemzetközi repülőtéren, 2022. november 18-án. Japán források szerint a rakéta kb. 210 kilométerre Hokkaido szigetétől csapódott be a tengerbe. (Fotó: MTI/EPA/KCNA)