A vezető dán politikussal kapcsolatos találgatások azután kaptak szárnyra, hogy Washington bejelentette:
Joe Biden elnök a jövő hónapban vendégül látja Frederiksent.
A kérdés tehát az, amiről a brüsszeli NATO-központban is viták folynak: vajon az Egyesült Államok támogatni fogja-e a dán vezetőt a NATO elnöki posztjára, amelyet hagyományosan egy európai számára tartanak fenn, de Washington áldását is megköveteli.
Kapcsolódó tartalom
Először lehet nő a NATO-főtitkár
A jelenlegi főtitkár, Jens Stoltenberg a tervek szerint többszöri hosszabbítás után szeptember végén távozik posztjáról – bár elképzelhető, hogy még néhány hónapig marad, amennyiben a szövetség vezetői nem tudnak megegyezni az utódjáról.
Utterly unbelievable. She could do even more damage there. Chrystia Freeland, Washington’s “prime candidate” for NATO Secretary-General: https://t.co/coxaxsUI9H @cafreeland
— Dr Jordan B Peterson (@jordanbpeterson) November 25, 2022
A dán politikus az elvárások közül több pontnak is eleget tesz: a szövetségesek egy olyan politikust keresnek, aki egy kormányfő tekintélyével rendelkezik. Mivel az összes korábbi NATO-vezető férfi volt, erős nyomás érzékelhető a brüsszeli NATO-központban, hogy női jelöltet találjanak.
A katonai szervezet élére jelölt politikusnak tehát
nemcsak a rátermettsége, hanem a neme is meghatározó szempont lehet
– valószínűleg először a védelmi szövetség történetében.
Valami bűzlik Dániában
Dánia a védelmi kiadások terén is lemaradásban van, ami aggodalmat kelthet egyes tagállami fővárosokban. A NATO legfrissebb becslései szerint
Koppenhága 2022-ben a gazdasági teljesítmény mindössze 1,38 százalékát költötte védelemre,
ami elmarad a szövetség által kitűzött 2 százalékos céltól. „Milyen üzenetet fog ez közvetíteni a védelmi kiadásokkal kapcsolatban?” – idézi fel a Politico egy közép-európai vezető diplomata kérdését.
Kapcsolódó tartalom
Ráadásul továbbra sem világos, hogy Frederiksen, aki aktív kormányfő, mikor tudná átvenni ezt a pozíciót – teszi hozzá a brüsszeli lap, jelezve, hogy mindezek ellenére a most pástra lépő kormányfő erős esélyesként utazik washingtoni meghallgatására.
Dániát a szövetségen belül középutas országnak tekintik – erős Ukrajna-támogatónak, de nem annyira agresszívnak, mint a keleti szárnyon lévő egyes országok – írja a Politico, többek között a kardcsörtető lengyel álláspontra célozva. Ugyanez a „héja”-mentalitás csökkentheti a női jelöltek között Kaja Kallas észt kormányfő esélyeit is.
🚢 World’s largest aircraft carrier, the USS Gerald R. Ford, arrives in Oslo – a first for a U.S. ship of this magnitude! 💪
This show of NATO force comes amid mounting tensions between NATO and Russia over the Ukraine conflict. pic.twitter.com/rD66NfKSSZ
— TheLazyEuropean (@TheLazyEU) May 25, 2023
Női csapat, férficsapat
Ha már a női jelölteket vesszük számba, felmerült még az Európai Bizottság elnöke, Von der Leyen neve is, ám ő 2024-ig tölti be a posztját, s emellett személye megosztja a tagállamokat.
A NATO-főtitkári poszt esélyesei között
a „női mezőny” elég széles: megtaláljuk itt Zuzana Caputová szlovák államfőt is,
Ingrida Simonyte litván miniszterelnököt, de még Kolinda Grabar-Kitarovic volt horvát államfő is szerepel a korábban esélyesnek nevezettek között.
A „női csapatban” feltűnik Federica Mogherini olasz politikus is, aki 2014 novembere és 2019 novembere között az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, egyben a Juncker-bizottság alelnöke volt.
Honfitársa, Mario Draghi a férficsapat esélyeseinek táborát bővíti; e csoportban a lehetséges jelöltek között szerepel még Mark Rutte holland és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, valamint Ben Wallace brit védelmi miniszter. Utóbbi azért lóg ki némileg a jelöltek sorából, mert – bár ez nem írott szabály –
a korábbi NATO-főtitkárok rendre kormány- vagy államfői múlttal rendelkeztek.
Kapcsolódó tartalom
A stróman
We have the perfect candidate for NATO Secretary General.
Antoni Macierewicz: former Minister of Defence, former Head of the Military Counterintelligence Service, and former Minister of Internal Affairs. pic.twitter.com/j8peQqf7n3
— Daniel Foubert 🇵🇱 (@d_foubert) April 5, 2023
A NATO korábbi főtitkárainak listáját áttekintve feltűnik, hogy a posztot betöltő, korábbi politikusok
vagy nem számítottak markáns, meghatározó szereplőknek, vagy pedig pályájuk végén ezen tisztséggel zárták karrierjüket.
Egyes elemzők szerint a valós döntések amúgy sem Brüsszelben, hanem a Pentagonban születnek meg.
Kiemelt kép: Mette Frederiksen dán miniszterelnök. Megfelelő asszony kényes feladatra (Fotó: Omer Messinger/Getty Images)