Nem ez az első eset, hogy Németországban a városvezetés utcák átnevezésével tiszteleg a sokszínűség előtt. Mint ahogy arról korábban már beszámoltunk, márciusban Düsseldorfban helyeztek el arab nyelvű utcatáblát, melyhez a Zöldek pártjának helyi szervezete is támogatását adta, szerintük ugyanis az intézkedés a társadalmi befogadást szimbolizálja.
Soeben wurde die #LiliElbeStraße offiziell eingeweiht. Die Ehrung dieser #LGBTQIA-Pionierin erfolgt nicht zufällig heute, sondern stellt am heutigen #IDAHOBIT ein Signal der Toleranz und Vielfalt aus #Dresden dar. pic.twitter.com/5GZNBwGS5n
— Piraten Dresden (@PiratenDD) May 17, 2023
Drezdában a város vezetői a Lili Elbe dán transznemű festőnőről elnevezett utcával a biszexuálisok, interszexuálisok és transzneműek iránt érzett szimpátiát szerették volna kifejezni, mellyel kapcsolatban a szabaddemokrata (FDP) polgármester, Dirk Hilbert a következőképp fogalmazott:
„Örülök annak, hogy a világ első transznemű nője előtt – aki egyben utat mutatott az egyenlőség és a szexuális megkülönböztetés elleni harcban – ezzel az utcatáblával is tiszteleghetünk”.
A városi tanács továbbá kiemelte, az új utcanév a város megbecsülését hivatott kifejezni az interszexualitás úttörője, Lili Elbe felé, aki kilencven évvel ezelőtt egy drezdai nőgyógyászati klinikán alávetette magát a világ első nemváltó műtétjének.
Kapcsolódó tartalom
Az utcatábla felavatásának időpontját a homofóbia, transzfóbia és bifóbia elleni világnapra időzítette a városvezetés. Az eseményem a polgármester mellett Leo Lentz városi tanácsos, Alexandra-Kathrin Stanislaw-Kemenah, esélyegyenlőségi megbízott, valamint Andrea Blumtritt, a Transzneműek Szövetségi Szervezetének (LMBTTIQ*) kormánymegbízottja is részt vett.
Az utcatábla csupán néhány óráig volt a helyén
A Lili Elbe utca tervezése és felújítása összesen 2,4 millió euróba került, ebből 1,1 millió euró a szövetségi kormány „szociális összetartozás” programjából származott.
A felújítás feltételezhetően azonban nem nyerte el minden lakos tetszését, mivel az utcatáblát néhány órával leleplezése után ellopták
– mutatott rá a Junge Freiheit. A korábban Düsseldorfban elhelyezett arab nyelvű utcanévtábla is hasonló sorsa jutott, melyet aktivisták takartak le egy olyan matricával, amelyen egy lovag lóháton arabokat vesz üldözőbe.
A dán lány
Lili Elbe 1882-ben Einar Wegener néven férfiként látta meg a napvilágot Dániában. Életéről 2015-ben film is készült, „A dán lány” című alkotás Oscar-díjat is kapott. Lili Elbe nemváltó műtét következtében hunyt el 1931-ben Drezdában.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)