Baleset

Frontálisan ütközött egy autó és kisteherautó: egy ember meghalt, hárman megsérültek

Peking bekérette a japán nagykövetet a G7-csúcstalálkozón Kínával kapcsolatban megfogalmazott vádak miatt

Szun Vej-tong kínai külügyminiszter-helyettes vasárnap bekérette Japán kínai nagykövetét, Hideo Tarumit a világ hét vezető ipari demokráciáját tömörítő G7 csoport vezetőinek hétvégi hirosimai találkozóján elhangzottak, a „Kínával kapcsolatos kérdésekben tanúsított hangulatkeltés” miatt – derül ki a kínai külügyi tárca vasárnap késő este kiadott közleményéből.

Szun Vej-tong szerint a G7 soros elnöki tisztét betöltő Japán – a csúcstalálkozó résztvevőivel közös nyilatkozatokban és cselekedeteiben is – összejátszott más országokkal abban, hogy „beszennyezzék Kínát, támadást intézzenek ellene, durván beavatkozzanak Kína belügyeibe”.

Közös nyilatkozatukban a G7 csoport tagjai aggodalmukat fejezték ki egyebek között a Tajvannal, a Kelet-kínai- és a Dél-kínai-tengeren kialakult feszültséggel kapcsolatban, valamint a hongkongi, hszincsiangi és tibeti emberi jogi helyzet miatt.

Kapcsolódó tartalom

A kínai diplomata megjegyezte, hogy a tajvani kérdés Kína alapvető érdekeinek a középpontjában áll, olyan ügy, amely a kínai-japán kapcsolatok politikai alapjait érinti, és olyan határvonal, amelyet nem szabad átlépni.

A G7 vezetőinek a kínai emberi jogi helyzettel kapcsolatos aggodalmaira válaszolva a külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy a Hongkonggal, Hszincsianggal és Tibettel kapcsolatos ügyek „tisztán belügyek”, amelyekbe „semmiféle külső erő nem avatkozhat be önkényesen”.

„A kínai fél határozottan elégedetlen, és határozottan ellenzi” Japán lépéseit, amelyek a miniszterhelyettes szerint sértik a nemzetközi törvények alapelveit és a Kína és Japán közötti kapcsolatot szabályozó politikai dokumentumok szellemét, továbbá aláássák Kína szuverenitását, biztonságát és fejlesztési érdekeit. Japánnak ezért felül kell bírálnia a Kínával kapcsolatos nézeteit, és önálló stratégia mentén kellene kialakítania külpolitikáját, emellett „valóban konstruktív hozzáállással kell elősegítenie a kétoldalú kapcsolatok stabil fejlődését

– hangsúlyozta Szun Vej-tong.

Hideo Tarumi japán nagykövet a külügyminiszter-helyettesnek adott válaszában azt mondta, „az csak természetes”, hogy a G7 tagjai a közös érdekeik alapján hivatkoznak a csúcstalálkozón felmerülő kérdésekre, „miként tették a múltban, és teszik a jövőben is mindaddig, amíg Kína nem változtat hozzáállásán”.

Kapcsolódó tartalom

„Ha Kína azt követeli, hogy ne hivatkozzanak az aggodalomra okot adó kérdésekre, először pozitív lépéseket kellene tennie azok megoldása érdekében” – mondta Tarumi a bekéretéséről készült jegyzőkönyv szerint.

A G7-csúcstalálkozón a kínai nukleáris arzenál „gyorsuló ütemű bővítése” miatt megfogalmazott aggodalmakkal kapcsolatban Mao Ning kínai külügyi szóvivő hétfőn közölte:

Peking „minimális szinten” tartja nukleáris arzenálját, olyan szinten, amilyenre nemzetbiztonsági okból szüksége van. Hozzáfűzte: Kína az egyetlen a nukleáris fegyverrel rendelkező öt ország közül, amely szilárdan betartja ígéretét, és nem vet be elsőként atomfegyvert.

Ajánljuk még