Gyász

Elhunyt Tordy Géza színművész

Már a légierőt is bevetették Olaszországban, elszállítják a migránsokat Lampedusa szigetéről

Folyamatosan szállítják el a migránsokat az olaszországi Lampedusa szigetéről. Ez van a legközelebb az afrikai partokhoz. Oda érkeznek az illegális bevándorlók a Földközi-tengeren. Csakhogy a befogadóközpontban annyian zsúfolódtak össze, hogy már nem bírjak ellátni a migránsokat. Szakértők szerint az év végéig 3-400 ezer illegális bevándorló köthet ki az olasz partoknál.

 

75 migránssal a fedélzetén kötött ki Nápolyban a hatalmas Geo Barents hajó. Szinte többen várták a parton az illegális bevándorlókat, mint ahányan érkeztek. Az elmúlt években csak azután kötött ki ez az NGO hajó, miután napokig a Földközi-tengeren tartózkodott, és a különböző helyszíneken 400-500 migránst összegyűjtött.

Szigorúbb szabályok

Az olasz kormány azonban szigorított a szabályokon, és csak abban az esetben ad kikötési engedélyt az NGO-hajóknak, ha minden egyes bevetésüket bejelentik, és az akció után azonnal a kijelölt kikötőbe indulnak. Ez azonban nem tetszik az NGO hajókat üzemeltető civil szervezeteknek.

Kapcsolódó tartalom

„Nápoly 900 kilométerre van attól a helytől, ahol a migránsokat a fedélzetünkre emeltük. Lett volna számos kisebb kikötő is, hogy ezt a 75 embert partra tegyük. De ez a római kormány legújabb intézkedése, mindenkinek még napokig hajóznia kell a kijelölt kikötőig” – mondta Juan Matias Jil, a Geo Barents misszió vezetője.

Rendkívüli állapotot

Róma áprilisban rendkívüli állapotot hirdetett az egyre erősödő migrációs nyomás miatt. Idén már a 40 ezret is meghaladja azok száma, akik illegálisan érkeztek Olaszországba. A kormány attól tart, 300-400 ezren jöhetnek az év végéig. Olasz adatok szerint az érkezők több mint a fele Tunéziából indul el, és Lampedusa felé veszi az irányt. Nagy részük saját hajóval éri el az olasz szigetet, de vannak akik a 150 kilométeres távon bajba kerülnek, őket általában az olasz parti őrség szállítja Lampedusára.

Kapcsolódó tartalom

Mostanra több ezren zsúfolódtak össze a lampedusai befogadóközpontban. A belügyminiszter a helyszínen azt mondta, mindenkit elszállítanak, hogy enyhítsenek a szigetre nehezedő nyomáson.

A légierőt is bevetették

„Ez egy migrációs válság, de úrrá kell lennünk a kialakult helyzeten. A kormány célja, hogy megvalósuljon az, ami egyébként a nemzetközi színtéren is egy törekvés, hogy az indulásokat visszaszorítsuk, hogy a migránsok ne érkezzenek olyan mennyiségben, mint aminek az elmúlt napokban tanúi voltunk” – fogalmazott Matteo Piantedosi, az olasz belügyminiszter.

Kapcsolódó tartalom

A légierőt is bevetették a migránsok elszállításába Lampedusáról. Országszerte több száz befogadóközpontot nyitott a kormány, ezekbe egyszerre nem visznek túl sok embert, így egy-egy helyszínen hatékonyabb a migránsok azonosítása, ellátása, és bizonyos esetekben felgyorsulhat a kitoloncolásuk is.

Londoni példa

Közben Georgia Meloni Londonban a migrációról is tárgyalt a brit kormányfővel.

„Az emberkereskedelem és az illegális bevándorlás megfékezése terén az önök kormánya jelentős előrelépést tett, és mi követni fogjuk ezt a példát” – mondta Georgia Meloni, olasz miniszterelnök.

Kapcsolódó tartalom

A brit kormány azt tervezi, hogy a jövőben nem maradhatnak Nagy-Britanniában a határt illegálisan átlépő menedékkérők. London nemrég megállapodást kötött a közép-afrikai Ruandával a kitoloncolt illegális bevándorlók befogadásáról.

Kiemelt kép: MTI/EPA/ANSA/Orietta Scardino

Ajánljuk még