„A tárcavezető súlyos aggodalmát fejezte ki a harcok számtalan áldozata miatt, és a tűzszünetet sürgette” – közölte Vedant Patel amerikai külügyi szóvivő.
Blinken megbeszélést folytatott Abdel-Fattah Burháni tábornokkal, a szudáni átmeneti kormányzó Szuverén Tanács vezetőjével, valamint a hadsereggel szemben álló félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) vezetőjével, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdán Dagalo tábornokkal.
Kapcsolódó tartalom
Afrikai vezetők a Szudánban dúló összecsapások azonnali beszüntetésére szólítottak fel
Antony Blinken: Washington és szövetségesei „mély aggodalommal” tekintenek a szudáni harcokra
A beszélgetést követően Dagalo a Twitteren leszögezte: csapatai tekintettel vannak a civilekre az általuk őrzött körzetekben. Hozzátette: a szudáni nép ”elkötelezett a szabadság, a demokrácia és az igazság védelmében”.
Dagalo hollétéről az afrikai országban szombaton kitört harcok óta nem tudni. Nem sokkal az egyeztetés után Blinken azt közölte, az RSF csapataival szövetséges erők tűz alá vettek egy amerikai diplomáciai konvojt, hozzátéve, hogy a támadásnak nincsenek áldozatai.
Az összecsapások nyomán hétfőn áramkimaradásokról és a vízellátás akadozásáról számoltak be Kartúmból,
valamint harcokat jelentettek Omdurmán és Bahri városából is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szudáni irodájának vezetője, Nima Szaíd Abíd azt közölte, az ország több kórházában kifogytak a gyógyszerkészletek, hiány van vérből és oxigénpalackokból is.
„Az egészségügy helyzet már korábban is rendkívül nehéz volt az országban, a jelenlegi helyzet pedig csak tovább rontja az állapotokat ”
– jelentette ki.
Az ENSZ szudáni egységesített átmeneti segítségnyújtási missziójának (UNITAMS) vezetője, Volker Perthes azt közölte, hogy harcokban már legalább 185 halálos áldozata és 1800 sebesültje van.
Bár sajtóforrások szerint a harcok szünet nélkül zajlanak a fővárosban, Perthes elmondta, hogy a felek háromróás humanitárius tűzszünetben állapodtak meg.
Kapcsolódó tartalom
Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek bejelentette, hogy megkezdték a tűzszünetre vonatkozó terv kidolgozását. Kairó régóta támogatja a szudáni hadsereget, míg Dagalo Moszkvával és Abu-Dzabival épített ki szorosabb kapcsolatokat.
Hétfő esti televízió beszédében Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök azt mondta,
felvették a kapcsolatot a felekkel és nyomást gyakorolnak rájuk a tűzszünet érdekében.
Hozzátette azonban azt is, hogy a Szudánban lévő egyiptomi csapatok csak a szudáni hadsereggel közös kiképzésen vesznek részt, és nem nyújtanak támogatást egyik félnek sem.
A harcok kitörte után az RSF közzétett egy videót, amelyen az látszik, hogy egyiptomi arab dialektusban beszélő katonák adják meg magukat a milicistáknak. Kedden az EgyptAir egyiptomi légitársaság bejelentette, hogy a romló biztonsági helyzet miatt határozatlan időre felfüggeszti Szudánba tartó és onnan induló járatait.