Az Európai Unió megtorpant az illegális migráció kezelésében, a Bizottság pedig az olasz kormány által elfogadott szabályokat vizsgálja. Az EU képmutató politikát folytat a bevándorlás kezelését illetően – válaszolta Susanna Ceccardi azzal kapcsolatban, hogy változott-e az Európai Unió liberális migrációs politikája. A képviselő emlékeztetett, hogy a korábbi olasz kormányok és Brüsszel között létrejött „újraelosztási elv”, amely a tömegesen érkező migránsok elhelyezéséről szólt, csupán a háború elől menekülőkre vonatkozott. A tengeren érkezők túlnyomó többsége azonban illegális bevándorló, rájuk nem lehet érvényes a megállapodás.
Kapcsolódó tartalom
„Senki sem akar olyan illegális bevándorlókat, akiknek ismeretlen a személyazonossága: még a szocialista Spanyolország vagy a Macron-féle Franciaország sem akarja befogadni őket” – mutatott rá.
Ahogy arról a hirado.hu is beszámolt korábban, Olaszország kormánya szükségállapotot hirdetett ki április 12-én a migránsok miatt, miután az év eleje óta megháromszorozódott a földközi-tengeri illegális átkelések száma. Az olasz kormány döntését az is indokolta, hogy Brüsszeltől semmilyen támogatást nem kapnak a krízis kezeléséhez.
A szükséghelyzet kihirdetésével Giorgia Meloni kormánya ötmillió eurót szabadít fel a központi költségvetésből, hogy támogassa a migrációs válsággal küzdő régiókat. Ezzel kapcsolatban Susanna Ceccardi elmondta, hogy az intézkedésnek köszönhetően gyorsabbá és hatékonyabbá válnak a migráció kezelését érintő eljárások.
Kapcsolódó tartalom
A gyorsított befogadási eljárások szervezése mellett lehetőség nyílik az olaszországi tartózkodásra nem jogosultak hazatelepítését szolgáló struktúrák bővítésére és megerősítésére, valamint az azonosítási és kiutasítási folyamatok javítására – magyarázta.
Az uniós politikát tekintve a politikus azonban továbbra is szkeptikus. „Nem hiszem, hogy Brüsszelben változtatni akarnak. Imázs- és ideológiai okokból megtartják az befogadó politikát” – mondta. Hosszú távon mégis úgy véli, hogy az Unió is kénytelen lesz elfogadni a migrációs politika változását, mert „a valóság megköveteli”.
A nyitott határok politikája társadalmilag, gazdaságilag és kulturálisan sem fenntartható. Előbb-utóbb megváltozik az európai uralkodó osztály és vele együtt a politika is. Ez csak idő kérdése – fogalmazott. Ceccardi szerint „minden országnak joga van védeni a saját határait”.
Kapcsolódó tartalom
Utalva a tengeri útvonalon érkező migránsokat érő tömeges tengeri katasztrófákra, a politikus emlékeztetett:
az olasz kormány döntése mögött az a megfontolás is tisztán látható, hogy próbálják megakadályozni az emberbempészek haszonszerzését azokon a kiszolgáltatott embereken, „akik eladósítják magukat a halál útjáért”.
Ceccardi álláspontja megegyezik a magyar kormány migrációs politikájával is, miszerint a jelenség kezelését elsősorban a tömeges migráció kibocsájtó országaiban kell elkezdeni. „Az egyetlen megoldás, ha a kiindulási országokban hot spotokat hoznak létre, amelyeket nemzetközi szervezetek, és nem a szokásos pénzfaló civil szervezetek irányítanak, és ezeket a halálutakat még az induláskor leállítják”.
A kiemelt kép illusztráció (fotó: EPA/ANGELO CARCONI).